Aktiebolag Stockholm
Northern Securities Company AB
14 sökningar
141 tkr
−7,2 %96,5 %
−0,3 p.e.71,2 %
+1,1 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 141 | 152 | 121 | 72 |
| Rörelseresultat | 136 | 147 | 113 | 62 |
| Årets resultat | 84 | 89 | 68 | 49 |
| Eget kapital | 349 | 258 | 142 | 74 |
| Balansomslutning | 490 | 368 | 203 | 98 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 141 | 152 | 121 | 72 |
| Övriga externa kostnader | 5 | 5 | 8 | 10 |
| Rörelseresultat | 136 | 147 | 113 | 62 |
| Ränteintäkter | 3 | 2 | 1 | — |
| Resultat efter finansiella poster | 140 | 149 | 114 | 62 |
| Bokslutsdispositioner | −34 | −37 | −28 | 0 |
| Skatt | 22 | 23 | 18 | 13 |
| Årets resultat | 84 | 89 | 68 | 49 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 447 | 323 | 175 | 55 |
| Kortfristiga fordringar | 30 | 21 | 20 | 28 |
| Kassa och bank | 13 | 24 | 8 | 15 |
| Omsättningstillgångar | 43 | 45 | 28 | 43 |
| Summa tillgångar | 490 | 368 | 203 | 98 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 206 | 117 | 49 | 0 |
| Eget kapital | 349 | 258 | 142 | 74 |
| Justerat eget kapital | 349 | 258 | 142 | 74 |
| Avsättningar | 99 | 65 | 28 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 42 | 45 | 33 | 24 |
| Summa eget kapital och skulder | 490 | 368 | 203 | 98 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 60 383 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Northern Securities Company AB strax under mitten sett till omsättning, med 141 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 96,5 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 71,2 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 7 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom finansiella tjänster och företagsutveckling. Bolaget skall dessutom äga och förvalta aktier och värdepapper.
Styrelse & ledning
- Carl Marklund (f. 1999) Styrelseledamot
- Maria Marklund (f. 1973) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-06-17 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Hertigvägen 1, 126 52, Hägersten Besök: Hertigvägen 1, Hägersten |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |