Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Northcone AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Northcone AB ökade omsättningen med 53 procent senaste året. Medianen bland branschens 295 jämförbara bolag är 1 procent.
Rörelsemarginalen är −15,5 procent, mot branschmedianens 4,2 procent.
Soliditeten ligger på 17,4 procent — branschens median är 50,9 procent.
Bolaget har 11 anställda; medianbolaget i branschen har 15.
Branschen: Tillverkning av metallstommar och delar därav
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 209 | 259 | 19 % | |
| Värdeförändring | +149,0 % | 6 | 258 | 98 % |
| Tillväxt i omsättning | +52,9 % | 14 | 295 | 95 % |
| Rörelsemarginal | −15,5 % | 277 | 295 | 6 % |
| Avkastning på eget kapital | −156,5 % | 290 | 295 | 2 % |
| Soliditet | 17,4 % | 264 | 294 | 10 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 248 tkr | 67 | 295 | 77 % |
| Rörelseresultat per anställd | −504 tkr | 287 | 295 | 3 % |
| Nettoomsättning | 35 731 tkr | 138 | 295 | 53 % |
| Rörelseresultat | −5 543 tkr | 279 | 295 | 5 % |
| Antal anställda | 11 | 170 | 295 | 42 % |
Dalarnas län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 292 | 2 138 | 40 % | |
| Värdeförändring | +149,0 % | 111 | 2 108 | 95 % |
| Tillväxt i omsättning | +52,9 % | 104 | 2 342 | 96 % |
| Rörelsemarginal | −15,5 % | 2 295 | 2 341 | 2 % |
| Avkastning på eget kapital | −156,5 % | 2 301 | 2 342 | 2 % |
| Soliditet | 17,4 % | 2 069 | 2 337 | 11 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 248 tkr | 455 | 2 342 | 81 % |
| Rörelseresultat per anställd | −504 tkr | 2 321 | 2 342 | 1 % |
| Nettoomsättning | 35 731 tkr | 567 | 2 342 | 76 % |
| Rörelseresultat | −5 543 tkr | 2 312 | 2 342 | 1 % |
| Antal anställda | 11 | 751 | 2 342 | 68 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 50 887 | 78 296 | 35 % | |
| Värdeförändring | +149,0 % | 4 172 | 77 179 | 95 % |
| Tillväxt i omsättning | +52,9 % | 4 370 | 87 570 | 95 % |
| Rörelsemarginal | −15,5 % | 83 881 | 87 488 | 4 % |
| Avkastning på eget kapital | −156,5 % | 85 356 | 87 590 | 3 % |
| Soliditet | 17,4 % | 76 570 | 87 388 | 12 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 248 tkr | 20 938 | 87 591 | 76 % |
| Rörelseresultat per anställd | −504 tkr | 85 236 | 87 591 | 3 % |
| Nettoomsättning | 35 731 tkr | 25 309 | 87 591 | 71 % |
| Rörelseresultat | −5 543 tkr | 84 492 | 87 591 | 4 % |
| Antal anställda | 11 | 31 602 | 87 591 | 64 % |