Aktiebolag Alvesta
North light Arts AB
25 sökningar
718 tkr
−49,4 %-24,5 %
−9,9 p.e.-62,5 %
−65,3 p.e.2
−33,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 718 | 1 418 | 1 374 |
| Rörelseresultat | −176 | −207 | −440 |
| Årets resultat | −198 | −259 | −476 |
| Eget kapital | −183 | 15 | 54 |
| Balansomslutning | 293 | 527 | 584 |
| Anställda | 2 | 3 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 718 | 1 418 | 1 374 |
| Personalkostnader | 321 | 861 | 593 |
| Av- och nedskrivningar | 89 | 134 | 134 |
| Övriga externa kostnader | 115 | 224 | 213 |
| Övriga rörelseposter, netto | −369 | −406 | −874 |
| Rörelseresultat | −176 | −207 | −440 |
| Räntekostnader | 22 | 52 | 36 |
| Resultat efter finansiella poster | −198 | −259 | −476 |
| Årets resultat | −198 | −259 | −476 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 178 | 402 | 536 |
| Kortfristiga fordringar | 75 | 75 | 0 |
| Kassa och bank | 40 | 50 | 48 |
| Omsättningstillgångar | 115 | 126 | 48 |
| Summa tillgångar | 293 | 527 | 584 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | −10 | 29 | 0 |
| Eget kapital | −183 | 15 | 54 |
| Justerat eget kapital | −183 | 15 | 54 |
| Långfristiga skulder | 460 | 480 | 570 |
| Kortfristiga skulder | 16 | 32 | −40 |
| Summa eget kapital och skulder | 293 | 527 | 584 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 3 468 bolag som granskas inom samma bransch hamnar North light Arts AB strax under mitten sett till omsättning, med 718 tusen kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -24,5 procent, och soliditeten var låg — -62,5 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 49 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Alvesta.
Bolaget skall bedriva taxirörelse samt begravningsbyrå och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Lena Abdulrahman (f. 1997) Styrelseledamot
- Nora Maarouf (f. 2003) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-07-02 |
|---|---|
| Bransch | Passagerartrafik på beställning, fordon med förare (SNI 49330) |
| Adress | Simrisbanvägen 28A, 212 24, Malmö Besök: Simrisbanvägen 28 A, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 073-9470184 |