Aktiebolag Norrtälje
Norrtälje Ventilation AB
699 sökningar
Omsättning 2025
18,8 mkr
−9,5 %Rörelsemarginal
-2,2 %
−9,5 p.e.Soliditet
51,0 %
−0,4 p.e.Anställda
3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 18 831 | 20 804 | 16 073 | 6 297 | 431 |
| Rörelseresultat | −407 | 1 528 | 1 916 | 1 256 | 38 |
| Årets resultat | 9 | 926 | 1 162 | 797 | 50 |
| Eget kapital | 1 544 | 2 035 | 2 109 | 947 | 150 |
| Balansomslutning | 4 107 | 5 691 | 5 197 | 2 223 | 427 |
| Anställda | 3 | 3 | 2 | 2 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 18 831 | 20 804 | 16 073 | 6 297 | 431 |
| Personalkostnader | 2 220 | 1 893 | 1 434 | 815 | 85 |
| Av- och nedskrivningar | 2 | 0 | 9 | 9 | 9 |
| Övriga externa kostnader | 823 | 956 | 834 | 773 | 149 |
| Övriga rörelseposter, netto | −16 193 | −16 427 | −11 880 | −3 444 | −150 |
| Rörelseresultat | −407 | 1 528 | 1 916 | 1 256 | 38 |
| Ränteintäkter | 2 | 5 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 8 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −408 | 1 525 | 1 917 | 1 255 | 60 |
| Bokslutsdispositioner | 428 | −350 | −450 | −250 | 0 |
| Skatt | 12 | 248 | 305 | 209 | 10 |
| Årets resultat | 9 | 926 | 1 162 | 797 | 50 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 102 | 0 | 0 | 9 | 17 |
| Kortfristiga fordringar | 3 382 | 4 843 | 3 764 | 1 419 | 198 |
| Kassa och bank | 623 | 848 | 1 433 | 795 | 212 |
| Omsättningstillgångar | 4 005 | 5 691 | 5 197 | 2 214 | 410 |
| Summa tillgångar | 4 107 | 5 691 | 5 197 | 2 223 | 427 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 435 | 1 009 | 847 | 50 | 0 |
| Eget kapital | 1 544 | 2 035 | 2 109 | 947 | 150 |
| Justerat eget kapital | 2 096 | 2 927 | 2 723 | 1 203 | 208 |
| Obeskattade reserver | 695 | 1 123 | 773 | 323 | 73 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 150 |
| Kortfristiga skulder | 1 868 | 2 533 | 2 315 | 953 | 54 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 107 | 5 691 | 5 197 | 2 223 | 427 |
Verksamhet
Norrtälje Ventilation AB omsatte 18,8 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 2,8 miljoner kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -2,2 procent, och soliditeten var hög — 51,0 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 9 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Norrtälje.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolagets verksamhet ska vara att utföra konsulttjänster inom fastighetsförvaltning, ombyggnad och förädling av fastigheter.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Christoffer Karlsson (f. 1973) Styrelseledamot
- Agneta Karlsson (f. 1975) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Emilia Törnqvist (f. 1995) Revisor
- Lina Andersson (f. 1987) Revisorsuppleant
Koncern
| Moderbolag | CK Fastighetsteknik AB (559256-5369) |
|---|---|
| Koncernmoder | CK Fastighetsteknik AB (559256-5369) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-12-09 |
|---|---|
| Bransch | Ventilationsarbeten (SNI 43222) |
| Adress | Klarbärsvägen 7, 761 65, Norrtälje Besök: Klarbärsvägen 7, Norrtälje |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-7740161 |