starkabolag.se

Aktiebolag Norrtälje

Norrtälje Bilplåt AB

55 sökningar

Omsättning 2025

1,2 mkr

−21,0 %
Rörelsemarginal

0,7 %

−8,5 p.e.
Soliditet

34,8 %

+3,5 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning1 2271 5531 3881 7631 569
Rörelseresultat914418018696
Årets resultat6410213191−2
Eget kapital341277175347156
Balansomslutning9831 0761 0461 320961
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning1 2271 5531 3881 7631 569
Personalkostnader308345300289226
Av- och nedskrivningar6479769894
Övriga externa kostnader449442505553469
Övriga rörelseposter, netto−397−543−327−637−684
Rörelseresultat914418018696
Räntekostnader243605155
Resultat efter finansiella poster710212013541
Bokslutsdispositioner7428−10390−44
Skatt17274350
Årets resultat6410213191−2

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar130194272416427
Varulager462438367330320
Kortfristiga fordringar349252407574214
Kassa och bank42192000
Omsättningstillgångar853882774904534
Summa tillgångar9831 0761 0461 320961
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat174722445355
Eget kapital341277175347156
Justerat eget kapital342337257347227
Obeskattade reserver175103090
Långfristiga skulder00566649591
Kortfristiga skulder641724202324124
Summa eget kapital och skulder9831 0761 0461 320961
Ställda säkerheter70070070000
Ansvarsförbindelser000185185

Verksamhet

Norrtälje Bilplåt AB omsatte 1,2 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 2,9 miljoner kronor. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 0,7 procent, och soliditeten var god — 34,8 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 21 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Norrtälje.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är bilkarosseri- och plastreparationer av personbilar och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Norrtälje Bilplåt AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Norrtälje Bilplåt AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Norrtälje Bilplåt AB (556630-0488)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Norrtälje Bilplåt AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2002-07-01
Bransch Plåt-, lack- och glasreparationer på motorfordon utom motorcyklar (SNI 95312)
Adress
Norrtäljevägen 356, 761 74, Norrtälje
Besök: Norrtäljevägen 356, Norrtälje
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad