Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Norrsia AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Norrsia AB ökade omsättningen med 14 procent senaste året. Medianen bland branschens 136 jämförbara bolag är 0 procent.
Rörelsemarginalen är 4,1 procent, mot branschmedianens 8,5 procent.
Soliditeten ligger på 13,5 procent — branschens median är 45,6 procent.
Bolaget har 6 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: PR och kommunikation
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 116 | 119 | 3 % | |
| Värdeförändring | +244,0 % | 4 | 115 | 97 % |
| Tillväxt i omsättning | +14,0 % | 41 | 136 | 70 % |
| Rörelsemarginal | 4,1 % | 89 | 136 | 35 % |
| Avkastning på eget kapital | 71,9 % | 16 | 136 | 88 % |
| Soliditet | 13,5 % | 127 | 136 | 7 % |
| Nettoomsättning per anställd | 951 tkr | 123 | 136 | 10 % |
| Rörelseresultat per anställd | 39 tkr | 95 | 136 | 30 % |
| Nettoomsättning | 5 706 tkr | 118 | 136 | 13 % |
| Rörelseresultat | 236 tkr | 96 | 136 | 29 % |
| Antal anställda | 6 | 80 | 136 | 41 % |
Västerbottens län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 813 | 1 887 | 4 % | |
| Värdeförändring | +244,0 % | 30 | 1 865 | 98 % |
| Tillväxt i omsättning | +14,0 % | 500 | 2 051 | 76 % |
| Rörelsemarginal | 4,1 % | 1 225 | 2 047 | 40 % |
| Avkastning på eget kapital | 71,9 % | 88 | 2 051 | 96 % |
| Soliditet | 13,5 % | 1 918 | 2 049 | 6 % |
| Nettoomsättning per anställd | 951 tkr | 1 868 | 2 051 | 9 % |
| Rörelseresultat per anställd | 39 tkr | 1 426 | 2 051 | 30 % |
| Nettoomsättning | 5 706 tkr | 1 775 | 2 051 | 13 % |
| Rörelseresultat | 236 tkr | 1 467 | 2 051 | 28 % |
| Antal anställda | 6 | 1 177 | 2 051 | 43 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 74 158 | 78 286 | 5 % | |
| Värdeförändring | +244,0 % | 2 013 | 77 169 | 97 % |
| Tillväxt i omsättning | +14,0 % | 21 889 | 87 562 | 75 % |
| Rörelsemarginal | 4,1 % | 48 627 | 87 475 | 44 % |
| Avkastning på eget kapital | 71,9 % | 4 886 | 87 581 | 94 % |
| Soliditet | 13,5 % | 79 752 | 87 381 | 9 % |
| Nettoomsättning per anställd | 951 tkr | 78 609 | 87 582 | 10 % |
| Rörelseresultat per anställd | 39 tkr | 58 760 | 87 582 | 33 % |
| Nettoomsättning | 5 706 tkr | 75 775 | 87 582 | 13 % |
| Rörelseresultat | 236 tkr | 60 789 | 87 582 | 31 % |
| Antal anställda | 6 | 51 164 | 87 582 | 42 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .