Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar NorrModul AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
NorrModul AB ökade omsättningen med 16 procent senaste året. Medianen bland branschens 77 jämförbara bolag är -0 procent.
Rörelsemarginalen är 4,4 procent, mot branschmedianens 3,7 procent.
Soliditeten ligger på 28,5 procent — branschens median är 41,6 procent.
Bolaget har 6 anställda; medianbolaget i branschen har 12.
Branschen: Partihandel med lastbilar, bussar och specialfordon
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 67 | 72 | 7 % | |
| Värdeförändring | +54,0 % | 8 | 71 | 89 % |
| Tillväxt i omsättning | +15,7 % | 23 | 77 | 70 % |
| Rörelsemarginal | 4,4 % | 34 | 77 | 56 % |
| Avkastning på eget kapital | 21,8 % | 15 | 77 | 81 % |
| Soliditet | 28,5 % | 53 | 77 | 31 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 650 tkr | 61 | 77 | 21 % |
| Rörelseresultat per anställd | 116 tkr | 55 | 77 | 29 % |
| Nettoomsättning | 15 897 tkr | 64 | 77 | 17 % |
| Rörelseresultat | 693 tkr | 60 | 77 | 22 % |
| Antal anställda | 6 | 51 | 77 | 34 % |
Västerbottens län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 570 | 1 882 | 17 % | |
| Värdeförändring | +54,0 % | 326 | 1 860 | 82 % |
| Tillväxt i omsättning | +15,7 % | 461 | 2 055 | 78 % |
| Rörelsemarginal | 4,4 % | 1 200 | 2 051 | 41 % |
| Avkastning på eget kapital | 21,8 % | 720 | 2 055 | 65 % |
| Soliditet | 28,5 % | 1 597 | 2 052 | 22 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 650 tkr | 544 | 2 055 | 74 % |
| Rörelseresultat per anställd | 116 tkr | 1 037 | 2 055 | 50 % |
| Nettoomsättning | 15 897 tkr | 975 | 2 055 | 53 % |
| Rörelseresultat | 693 tkr | 1 127 | 2 055 | 45 % |
| Antal anställda | 6 | 1 179 | 2 055 | 43 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 61 926 | 78 068 | 21 % | |
| Värdeförändring | +54,0 % | 13 964 | 76 955 | 82 % |
| Tillväxt i omsättning | +15,7 % | 19 869 | 87 561 | 77 % |
| Rörelsemarginal | 4,4 % | 47 524 | 87 479 | 46 % |
| Avkastning på eget kapital | 21,8 % | 32 589 | 87 581 | 63 % |
| Soliditet | 28,5 % | 65 362 | 87 385 | 25 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 650 tkr | 27 669 | 87 582 | 68 % |
| Rörelseresultat per anställd | 116 tkr | 41 600 | 87 582 | 53 % |
| Nettoomsättning | 15 897 tkr | 44 220 | 87 582 | 50 % |
| Rörelseresultat | 693 tkr | 47 092 | 87 582 | 46 % |
| Antal anställda | 6 | 51 175 | 87 582 | 42 % |