Aktiebolag Stockholm
Norrlandsrör & Elteknik AB
80 sökningar
1,1 mkr
+133,7 %15,2 %
−13,7 p.e.31,7 %
+7,8 p.e.1
−50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 068 | 457 | 1 987 | 2 806 | 2 171 | 2 066 | 3 090 | 2 363 |
| Rörelseresultat | 162 | 132 | 159 | 618 | 244 | 300 | 427 | 389 |
| Årets resultat | 157 | 136 | 142 | 472 | 136 | 196 | 245 | 220 |
| Eget kapital | 644 | 486 | 1 050 | 908 | 436 | 300 | 355 | 359 |
| Balansomslutning | 2 033 | 2 036 | 2 169 | 2 283 | 2 122 | 1 560 | 1 937 | 0 |
| Anställda | 1 | 2 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 068 | 457 | 1 987 | 2 806 | 2 171 | 2 066 | 3 090 | 2 363 |
| Personalkostnader | 238 | 194 | 1 602 | 1 775 | 1 428 | 1 292 | 1 324 | 1 212 |
| Av- och nedskrivningar | 9 | 0 | 36 | 36 | 36 | 18 | 18 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 208 | 88 | 189 | 336 | 367 | 265 | 376 | 279 |
| Övriga rörelseposter, netto | −451 | −43 | — | −41 | −96 | −191 | −945 | −480 |
| Rörelseresultat | 162 | 132 | 159 | 618 | 244 | 300 | 427 | 389 |
| Räntekostnader | 3 | 8 | 16 | 13 | 16 | 10 | 8 | 12 |
| Resultat efter finansiella poster | 160 | 124 | 144 | 605 | 228 | 291 | 419 | 376 |
| Bokslutsdispositioner | 38 | 47 | 35 | −8 | −57 | −42 | −105 | −94 |
| Skatt | 40 | 35 | 37 | 124 | 35 | 53 | 69 | 62 |
| Årets resultat | 157 | 136 | 142 | 472 | 136 | 196 | 245 | 220 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 965 | 1 930 | 1 957 | 1 993 | 2 029 | 46 | 64 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 58 | 102 | 190 | 111 | 79 | 1 508 | 1 868 | 1 894 |
| Kassa och bank | 10 | 4 | 22 | 179 | 14 | 6 | 5 | 43 |
| Omsättningstillgångar | 68 | 106 | 212 | 290 | 93 | 1 514 | 1 873 | 1 937 |
| Summa tillgångar | 2 033 | 2 036 | 2 169 | 2 283 | 2 122 | 1 560 | 1 937 | 0 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 387 | 250 | 808 | 336 | 200 | 4 | 10 | 39 |
| Eget kapital | 644 | 486 | 1 050 | 908 | 436 | 300 | 355 | 359 |
| Justerat eget kapital | 992 | 864 | 1 466 | 1 351 | 873 | 691 | 713 | 634 |
| Obeskattade reserver | 438 | 476 | 524 | 558 | 550 | 493 | 451 | 346 |
| Kortfristiga skulder | 951 | 1 074 | 595 | 817 | 1 136 | 767 | 1 131 | 527 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 033 | 2 036 | 2 169 | 2 283 | 2 122 | 1 560 | 1 937 | 1 943 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 400 |
Verksamhet
Mätt mot de 8 331 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Norrlandsrör & Elteknik AB strax under mitten sett till omsättning, med 1,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 15,2 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 31,7 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 134 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Aktiebolaget ska bedriva VVS och anläggning samt därmed förenlig verksamhet. Elinstallationer.
Styrelse & ledning
- Michel Jontchev Backlund (f. 1972) Styrelseledamot
- Christel Bäckman (f. 1965) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Micha Holding AB (556807-9130) |
|---|---|
| Koncernmoder | Micha Holding AB (556807-9130) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2004-03-25 |
|---|---|
| Bransch | Elinstallationer (SNI 43210) |
| Adress | Släbråten lövåsen 1, 688 91, Storfors Besök: Släbråten Lövåsen 1, Storfors |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-6453653 |