Aktiebolag Vellinge
Norregårda Konsult AB
114 sökningar
Omsättning 2025
1,1 mkr
+0,1 %Rörelsemarginal
2,3 %
−13,4 p.e.Soliditet
60,8 %
+7,0 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 109 | 1 108 | 1 080 | 1 013 | 860 | 942 | 785 | 830 |
| Rörelseresultat | 26 | 174 | 17 | 137 | −62 | 149 | 72 | 81 |
| Årets resultat | 47 | 139 | 29 | 108 | 13 | 89 | 56 | 47 |
| Eget kapital | 220 | 273 | 134 | 205 | 97 | 184 | 194 | 139 |
| Balansomslutning | 362 | 508 | 401 | 453 | 344 | 505 | 461 | 402 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 109 | 1 108 | 1 080 | 1 013 | 860 | 942 | 785 | 830 |
| Personalkostnader | 914 | 764 | 920 | 746 | 821 | 679 | 563 | 702 |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 15 | 25 | 23 | 16 | 16 | 16 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 136 | 155 | 118 | 107 | 84 | 97 | 135 | 47 |
| Övriga rörelseposter, netto | −23 | — | — | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 26 | 174 | 17 | 137 | −62 | 149 | 72 | 81 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 25 | 175 | 17 | 137 | −62 | 149 | 72 | 81 |
| Bokslutsdispositioner | 35 | 0 | 20 | 0 | 80 | −35 | 0 | −20 |
| Skatt | 13 | 36 | 8 | 28 | 5 | 25 | 16 | 14 |
| Årets resultat | 47 | 139 | 29 | 108 | 13 | 89 | 56 | 47 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 42 | 44 | 59 | 84 | 61 | 77 | 93 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 248 | 235 | 235 | 227 | 172 | 233 | 192 | 161 |
| Kassa och bank | 72 | 229 | 107 | 142 | 111 | 195 | 176 | 241 |
| Omsättningstillgångar | 320 | 464 | 343 | 369 | 283 | 428 | 368 | 402 |
| Summa tillgångar | 362 | 508 | 401 | 453 | 344 | 505 | 461 | 402 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 123 | 84 | 55 | 47 | 34 | 45 | 88 | 42 |
| Eget kapital | 220 | 273 | 134 | 205 | 97 | 184 | 194 | 139 |
| Justerat eget kapital | 220 | 301 | 162 | 249 | 141 | 291 | 273 | 218 |
| Obeskattade reserver | 0 | 35 | 35 | 55 | 55 | 135 | 100 | 100 |
| Kortfristiga skulder | 142 | 200 | 232 | 193 | 192 | 186 | 167 | 163 |
| Summa eget kapital och skulder | 362 | 508 | 401 | 453 | 344 | 505 | 461 | 402 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 19 606 granskade bolag ligger Norregårda Konsult AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 1,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 2,3 procent, och soliditeten var hög — 60,8 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Vellinge.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet består i konsultationer inom IT, systemutveckling och verksamhetsutveckling och därmed förenlig verksamhet. Bolaget kommer även att bedriva uthyrning av släpvagnar och takboxar och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Mårten Steimer (f. 1980) Verkställande direktör
Styrelse
- Mårten Steimer (f. 1980) Styrelseledamot
- Lina Steimer (f. 1982) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-07-31 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Stenåkersvägen 7, 235 41, Vellinge Besök: Stenåkersvägen 7, Vellinge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |