Aktiebolag Luleå
Norrbottens Måleri AB
19 sökningar
Omsättning 2025
3 mkr
−0,8 %Rörelsemarginal
20,1 %
−2,5 p.e.Soliditet
70,8 %
+2,0 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 975 | 3 000 | 2 321 | 3 184 |
| Rörelseresultat | 597 | 677 | 85 | 486 |
| Årets resultat | 466 | 530 | 68 | 384 |
| Eget kapital | 1 074 | 1 007 | 477 | 409 |
| Balansomslutning | 1 517 | 1 464 | 826 | 788 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 4 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 975 | 3 000 | 2 321 | 3 184 |
| Personalkostnader | 1 492 | 1 565 | 1 449 | 1 823 |
| Övriga externa kostnader | 525 | 421 | 354 | 429 |
| Övriga rörelseposter, netto | −361 | −337 | −433 | −446 |
| Rörelseresultat | 597 | 677 | 85 | 486 |
| Räntekostnader | 2 | 5 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 595 | 672 | 85 | 485 |
| Skatt | 129 | 142 | 18 | 100 |
| Årets resultat | 466 | 530 | 68 | 384 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12* |
|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 120 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 573 | 588 | 486 | 271 |
| Kassa och bank | 824 | 876 | 340 | 517 |
| Omsättningstillgångar | 1 397 | 1 464 | 826 | 788 |
| Summa tillgångar | 1 517 | 1 464 | 826 | 788 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 582 | 452 | 384 | 0 |
| Eget kapital | 1 074 | 1 007 | 477 | 409 |
| Justerat eget kapital | 1 074 | 1 007 | 477 | 409 |
| Kortfristiga skulder | 443 | 457 | 349 | 379 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 517 | 1 464 | 826 | 788 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 3 637 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Norrbottens Måleri AB i den övre halvan sett till omsättning, med 3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 20,1 procent, och soliditeten var hög — 70,8 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Luleå.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är måleriverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mattias Vikström (f. 1970) Styrelseledamot
- Karl Vikström Bergström (f. 2003) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2021-08-30 |
|---|---|
| Bransch | Måleriarbeten (SNI 43341) |
| Adress | Ringgatan 16, 974 34, Luleå Besök: Ringgatan 16, Luleå |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |