starkabolag.se

Aktiebolag Älvsbyn

NORRABYNS BYGG AB

91 sökningar

Omsättning 2025

3,4 mkr

+3,9 %
Rörelsemarginal

7,8 %

−4,8 p.e.
Soliditet

53,1 %

+0,1 p.e.
Anställda

2

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning3 3973 2681 9359451 024
Rörelseresultat2644123148168
Årets resultat1972331825949
Eget kapital675578395263254
Balansomslutning1 5321 3511 139503541
Anställda22011
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning3 3973 2681 9359451 024
Personalkostnader1 2971 185864638593
Av- och nedskrivningar108103514651
Övriga externa kostnader394283237173142
Övriga rörelseposter, netto−1 334−1 285−469−7−170
Rörelseresultat2644123148168
Ränteintäkter241——
Räntekostnader1219856
Resultat efter finansiella poster2543963077763
Bokslutsdispositioner0−100−7500
Skatt5863501714
Årets resultat1972331825949

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar257271375145191
Kortfristiga fordringar34429181224145
Kassa och bank931789683134204
Omsättningstillgångar1 2751 080764358349
Summa tillgångar1 5321 3511 139503541
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat428295163154155
Eget kapital675578395263254
Justerat eget kapital814717455263254
Obeskattade reserver1751757500
Långfristiga skulder1401872303184
Kortfristiga skulder542411439209203
Summa eget kapital och skulder1 5321 3511 139503541
Ställda säkerheter458551375133170

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte NORRABYNS BYGG AB 3,4 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,5 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 7,8 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 53,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 4 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Älvsbyn.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Byggnadsarbete, husrenoveringar, om- och tillbyggnader

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är NORRABYNS BYGG AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av NORRABYNS BYGG AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller NORRABYNS BYGG AB (556854-3507)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

NORRABYNS BYGG AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2011-05-28
Bransch Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000)
Adress
Granskogsgatan 14, 976 36, Luleå
Besök: Granskogsgatan 14, Luleå
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad