Aktiebolag Stockholm
Normedico AB
76 sökningar
Omsättning 2025
228 tkr
+300,0 %Rörelsemarginal
-888,2 %
Soliditet
-57,5 %
−60,1 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 228 | 57 | 95 | 154 | 120 | 30 | 135 | 196 |
| Rörelseresultat | −2 025 | −271 | −276 | −332 | −726 | −127 | −223 | −189 |
| Årets resultat | −2 084 | −271 | −277 | −333 | −1 035 | −128 | −225 | −190 |
| Eget kapital | −2 208 | 114 | 116 | 212 | 237 | 272 | 400 | 125 |
| Balansomslutning | 3 840 | 4 432 | 4 462 | 4 671 | 4 408 | 4 488 | 4 293 | 3 970 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 228 | 57 | 95 | 154 | 120 | 30 | 135 | 196 |
| Personalkostnader | 225 | 0 | 0 | 141 | 0 | 0 | 0 | 167 |
| Av- och nedskrivningar | 280 | 89 | 111 | 0 | 184 | 18 | 18 | 18 |
| Övriga externa kostnader | 726 | 238 | 351 | 354 | 413 | 262 | 321 | 270 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 022 | −1 | 91 | 9 | −249 | 123 | −19 | 70 |
| Rörelseresultat | −2 025 | −271 | −276 | −332 | −726 | −127 | −223 | −189 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 60 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −2 084 | −271 | −277 | −333 | −1 035 | −128 | −225 | −190 |
| Årets resultat | −2 084 | −271 | −277 | −333 | −1 035 | −128 | −225 | −190 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 395 | 463 | 553 | 664 | 497 | 517 | 287 | 55 |
| Varulager | 2 574 | 3 167 | 3 167 | 3 262 | 3 169 | 3 200 | 3 231 | 3 229 |
| Kortfristiga fordringar | 868 | 736 | 739 | 737 | 726 | 766 | 767 | 679 |
| Kassa och bank | 3 | 66 | 3 | 8 | 17 | 4 | 9 | 7 |
| Omsättningstillgångar | 3 445 | 3 969 | 3 909 | 4 007 | 3 911 | 3 970 | 4 006 | 3 915 |
| Summa tillgångar | 3 840 | 4 432 | 4 462 | 4 671 | 4 408 | 4 488 | 4 293 | 3 970 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −7 164 | −6 925 | −6 647 | −6 315 | −5 588 | −5 460 | −5 235 | −5 045 |
| Eget kapital | −2 208 | 114 | 116 | 212 | 237 | 272 | 400 | 125 |
| Justerat eget kapital | −2 208 | 114 | 116 | 212 | 237 | 272 | 400 | 125 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 500 |
| Kortfristiga skulder | 6 048 | 4 318 | 4 346 | 4 459 | 4 171 | 4 216 | 3 893 | 3 345 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 840 | 4 432 | 4 462 | 4 671 | 4 408 | 4 488 | 4 293 | 3 970 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 288 granskade bolag ligger Normedico AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 228 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -888,2 procent, och soliditeten var låg — -57,5 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 300 procent. Bolaget hör hemma i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva import och export av medicinsk- och dentalutrustning samt dentalprodukter inom tandläkarvården samt därmed förenlig verksamhet. Äga och förvalta fastigheter och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Farshid Norouzi (f. 1959) Styrelseledamot
- Faramarz Norouzi (f. 1962) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2004-04-28 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror (SNI 46460) |
| Adress | Garphyttegränd 2, 124 67, Bandhagen Besök: Garphyttegränd 2, Bandhagen |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-7517777 |