Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Norlander Almön AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Norlander Almön AB ökade omsättningen med 9 procent senaste året. Medianen bland branschens 121 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 40,0 procent, mot branschmedianens 9,9 procent.
Soliditeten ligger på 85,3 procent — branschens median är 45,7 procent.
Bolaget har 5 anställda; medianbolaget i branschen har 6.
Branschen: Campingplatsverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 8 | 100 | 92 % | |
| Värdeförändring | +36,0 % | 30 | 98 | 69 % |
| Tillväxt i omsättning | +9,5 % | 33 | 121 | 73 % |
| Rörelsemarginal | 40,0 % | 3 | 119 | 97 % |
| Avkastning på eget kapital | 16,7 % | 45 | 121 | 63 % |
| Soliditet | 85,3 % | 7 | 120 | 94 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 015 tkr | 7 | 121 | 94 % |
| Rörelseresultat per anställd | 1 207 tkr | 4 | 121 | 97 % |
| Nettoomsättning | 15 076 tkr | 28 | 121 | 77 % |
| Rörelseresultat | 6 034 tkr | 11 | 121 | 91 % |
| Antal anställda | 5 | 64 | 121 | 47 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 2 122 | 13 483 | 84 % | |
| Värdeförändring | +36,0 % | 3 364 | 13 293 | 75 % |
| Tillväxt i omsättning | +9,5 % | 4 879 | 15 012 | 67 % |
| Rörelsemarginal | 40,0 % | 180 | 14 997 | 99 % |
| Avkastning på eget kapital | 16,7 % | 6 773 | 15 017 | 55 % |
| Soliditet | 85,3 % | 653 | 14 974 | 96 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 015 tkr | 4 191 | 15 017 | 72 % |
| Rörelseresultat per anställd | 1 207 tkr | 527 | 15 017 | 96 % |
| Nettoomsättning | 15 076 tkr | 7 964 | 15 017 | 47 % |
| Rörelseresultat | 6 034 tkr | 2 152 | 15 017 | 86 % |
| Antal anställda | 5 | 9 916 | 15 017 | 34 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 11 557 | 78 286 | 85 % | |
| Värdeförändring | +36,0 % | 20 318 | 77 169 | 74 % |
| Tillväxt i omsättning | +9,5 % | 28 784 | 87 562 | 67 % |
| Rörelsemarginal | 40,0 % | 1 215 | 87 475 | 99 % |
| Avkastning på eget kapital | 16,7 % | 39 332 | 87 581 | 55 % |
| Soliditet | 85,3 % | 3 674 | 87 381 | 96 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 015 tkr | 23 131 | 87 582 | 74 % |
| Rörelseresultat per anställd | 1 207 tkr | 3 085 | 87 582 | 96 % |
| Nettoomsättning | 15 076 tkr | 45 744 | 87 582 | 48 % |
| Rörelseresultat | 6 034 tkr | 12 005 | 87 582 | 86 % |
| Antal anställda | 5 | 57 940 | 87 582 | 34 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .