Aktiebolag Stockholm
Nordiska Oylux AB
28 sökningar
42,7 mkr
+76,0 %6,6 %
−0,4 p.e.23,2 %
+13,9 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Omsättning | 42 692 | 24 259 |
| Rörelseresultat | 2 834 | 1 701 |
| Årets resultat | 2 124 | 1 190 |
| Eget kapital | 3 339 | 1 215 |
| Balansomslutning | 14 378 | 13 078 |
| Anställda | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 2 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12* |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 42 692 | 24 259 |
| Personalkostnader | 1 701 | 1 154 |
| Övriga externa kostnader | 1 973 | 936 |
| Övriga rörelseposter, netto | −36 184 | −20 468 |
| Rörelseresultat | 2 834 | 1 701 |
| Ränteintäkter | 69 | 168 |
| Räntekostnader | 227 | 369 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 676 | 1 500 |
| Skatt | 553 | 310 |
| Årets resultat | 2 124 | 1 190 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12* |
|---|---|---|
| Varulager | 6 360 | 4 075 |
| Kortfristiga fordringar | 7 993 | 9 003 |
| Kassa och bank | 25 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 14 378 | 13 078 |
| Summa tillgångar | 14 378 | 13 078 |
| Aktiekapital | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 1 190 | 0 |
| Eget kapital | 3 339 | 1 215 |
| Justerat eget kapital | 3 339 | 1 215 |
| Långfristiga skulder | 2 526 | 7 104 |
| Kortfristiga skulder | 8 513 | 4 759 |
| Summa eget kapital och skulder | 14 378 | 13 078 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 948 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Nordiska Oylux AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 42,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 6,6 procent, och soliditeten var måttlig — 23,2 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 76 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Föremålet för bolagets verksamhet är främst till gjuteri-, stålverks- och den keramiska industrin ansluten teknisk import samt marknadsföring, agenturverksamhet, handel, projektering, planering, tillverkning och konsultverksamhet med till ovannämnda industrier hörande varor. Bolaget kan äga och besitta fastigheter.
Styrelse & ledning
- Jan Marcus Nybergh (f. 1976) Verkställande direktör
- Jan Marcus Nybergh (f. 1976) Ordförande, Styrelseledamot
- Marko Nuikka (f. 1971) Styrelseledamot
- Mikko Teittinen (f. 1967) Styrelseledamot
- Marcus Holmberg (f. 1977) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | OY LUX AB |
|---|---|
| Koncernmoder | OY LUX AB |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2023-12-20 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med andra insatsvaror (SNI 46860) |
| Adress | Box 119, 631 02, Eskilstuna Besök: Box 119, Eskilstuna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |