Aktiebolag Sigtuna
NordicGSA AB
89 sökningar
Omsättning 2024
52,3 mkr
−0,8 %Rörelsemarginal
0,8 %
−3,5 p.e.Soliditet
3,2 %
−3,9 p.e.Anställda
14
−6,7 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 52 289 | 52 707 | 77 723 | 85 863 | 80 921 | 70 224 | 61 619 |
| Rörelseresultat | 423 | 2 247 | 4 188 | 12 070 | 12 151 | 2 922 | 4 602 |
| Årets resultat | 366 | 1 203 | 3 066 | 9 537 | 9 442 | 2 172 | 1 456 |
| Eget kapital | 476 | 1 310 | 3 207 | 9 676 | 10 039 | 2 346 | 1 674 |
| Balansomslutning | 14 894 | 18 520 | 21 257 | 31 091 | 33 078 | 16 366 | 14 503 |
| Anställda | 14 | 15 | 19 | 18 | 21 | 22 | 18 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 52 289 | 52 707 | 77 723 | 85 863 | 80 921 | 70 224 | 61 619 |
| Personalkostnader | 11 629 | 11 471 | 13 713 | 13 668 | 13 181 | 12 791 | 9 800 |
| Av- och nedskrivningar | 42 | 42 | 42 | 28 | 28 | 33 | 33 |
| Övriga externa kostnader | 47 344 | 45 184 | 60 268 | 61 225 | 56 658 | 55 775 | 47 846 |
| Övriga rörelseposter, netto | 7 149 | 6 237 | 488 | 1 128 | 1 097 | 1 297 | 662 |
| Rörelseresultat | 423 | 2 247 | 4 188 | 12 070 | 12 151 | 2 922 | 4 602 |
| Ränteintäkter | 109 | 34 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 49 | 735 | 253 | 1 | 41 | 43 | 42 |
| Resultat efter finansiella poster | 483 | 1 545 | 3 935 | 12 069 | 12 110 | 2 879 | 4 560 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −2 600 |
| Skatt | 116 | 342 | 869 | 2 532 | 2 668 | 707 | 503 |
| Årets resultat | 366 | 1 203 | 3 066 | 9 537 | 9 442 | 2 172 | 1 456 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 84 | 126 | 168 | 0 | 28 | 56 | 105 |
| Kortfristiga fordringar | 10 826 | 15 648 | 14 820 | 16 677 | 14 888 | 13 015 | 12 545 |
| Kassa och bank | 3 984 | 2 746 | 6 269 | 14 414 | 18 162 | 3 295 | 1 853 |
| Omsättningstillgångar | 14 810 | 18 394 | 21 088 | 31 091 | 33 050 | 16 310 | 14 398 |
| Summa tillgångar | 14 894 | 18 520 | 21 257 | 31 091 | 33 078 | 16 366 | 14 503 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 10 | 7 | 41 | 39 | 497 | 74 | 118 |
| Eget kapital | 476 | 1 310 | 3 207 | 9 676 | 10 039 | 2 346 | 1 674 |
| Justerat eget kapital | 476 | 1 310 | 3 207 | 9 676 | 10 039 | 2 346 | 1 674 |
| Kortfristiga skulder | 14 418 | 17 210 | 18 050 | 21 415 | 23 039 | 14 020 | 12 829 |
| Summa eget kapital och skulder | 14 894 | 18 520 | 21 257 | 31 091 | 33 078 | 16 366 | 14 503 |
| Ställda säkerheter | 8 000 | 8 000 | 8 000 | 8 000 | 8 000 | 8 000 | 8 000 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 838 granskade bolag ligger NordicGSA AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 52,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 0,8 procent, och soliditeten var låg — 3,2 procent. Bolaget sysselsatte 14 personer och har sitt säte i Sigtuna.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska direkt eller indirekt bedriva transportförmedling och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Mathias Henriksson (f. 1988) Verkställande direktör
Styrelse
- Adrien Thominet (f. 1972) Ordförande, Styrelseledamot
- Martin Jérôme (f. 1974) Styrelseledamot
- Mathias Henriksson (f. 1988) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Håkan Fjelner (f. 1961) Revisor
- Ulf Johansson (f. 1967) Revisor
- Oscar Westerlund (f. 1981) Revisorsuppleant
Koncern
| Moderbolag | NordicGSA Holding AB (556532-6872) |
|---|---|
| Koncernmoder | QUITO SAS |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-06-13 |
|---|---|
| Bransch | Annan stödverksamhet avseende transport (SNI 52260) |
| Adress | Stålgatan 1A, 195 72, Rosersberg Besök: Stålgatan 1 A, Rosersberg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 08-59451040 |