Aktiebolag Stockholm
Nordic Signs i Skandinavien AB
56 sökningar
Hitta dina nästa kunder bland Sveriges alla företag →
2,7 mkr
−49,8 %14,7 %
+8,2 p.e.77,0 %
+11,6 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 652 | 5 283 | 1 732 | 2 684 | 2 304 |
| Rörelseresultat | 391 | 347 | −194 | −5 | 19 |
| Årets resultat | 309 | 321 | −192 | −5 | 12 |
| Eget kapital | 1 048 | 839 | 518 | 810 | 915 |
| Balansomslutning | 1 361 | 1 282 | 777 | 1 225 | 1 118 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 652 | 5 283 | 1 732 | 2 684 | 2 304 |
| Personalkostnader | 418 | 660 | 643 | 638 | 648 |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 342 | 416 | 351 | 393 | 334 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 494 | −3 860 | −932 | −1 658 | −1 303 |
| Rörelseresultat | 391 | 347 | −194 | −5 | 19 |
| Ränteintäkter | 1 | 3 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 392 | 349 | −192 | −5 | 18 |
| Skatt | 83 | 28 | 0 | 0 | 5 |
| Årets resultat | 309 | 321 | −192 | −5 | 12 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 30 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 271 | 386 | 469 | 541 | 438 |
| Kassa och bank | 1 060 | 896 | 308 | 684 | 680 |
| Omsättningstillgångar | 1 332 | 1 282 | 777 | 1 225 | 1 118 |
| Summa tillgångar | 1 361 | 1 282 | 777 | 1 225 | 1 118 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 689 | 468 | 660 | 765 | 853 |
| Eget kapital | 1 048 | 839 | 518 | 810 | 915 |
| Justerat eget kapital | 1 048 | 839 | 518 | 810 | 915 |
| Långfristiga skulder | 173 | 115 | 17 | 4 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 140 | 328 | 242 | 411 | 203 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 361 | 1 282 | 777 | 1 225 | 1 118 |
Verksamhet
Nordic Signs i Skandinavien AB omsatte 2,7 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 510 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 14,7 procent — en god nivå — medan soliditeten på 77,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 50 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Stockholm.
Företaget säljer och installerar solskydd- och säkerhetsfilm för energibesparing och ökad glassäkerhet i det offentliga rummet. Försäljning och montage av skyltar och övrig företagsprofilering samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Lasse Merilä (f. 1959) Verkställande direktör
- Lasse Merilä (f. 1959) Styrelseledamot
- Mikaela Fleetwood (f. 1993) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-11-15 |
|---|---|
| Bransch | Reklambyråverksamhet (SNI 73111) |
| Adress | Fallskärmsgatan 4, 128 34, Skarpnäck Besök: Fallskärmsgatan 4, Skarpnäck |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |