Aktiebolag Älvdalen
Nordic Ranch AB
51 sökningar
1,3 mkr
−21,3 %-8,2 %
+1,0 p.e.36,5 %
−3,8 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 250 | 1 589 | 2 202 | 1 234 | 728 | 590 | 8 |
| Rörelseresultat | −102 | −145 | 1 394 | 482 | 64 | −197 | −382 |
| Årets resultat | −22 | 67 | 1 054 | 482 | 61 | −197 | −382 |
| Eget kapital | 903 | 925 | 1 068 | 514 | 32 | −29 | 168 |
| Balansomslutning | 2 476 | 2 297 | 1 968 | 569 | 680 | 993 | 790 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 250 | 1 589 | 2 202 | 1 234 | 728 | 590 | 8 |
| Personalkostnader | 526 | 603 | 319 | 213 | 210 | 79 | 44 |
| Av- och nedskrivningar | 184 | 190 | 162 | 135 | 135 | 121 | 4 |
| Övriga externa kostnader | 612 | 931 | 324 | 404 | 318 | 581 | 329 |
| Övriga rörelseposter, netto | −30 | −10 | — | — | — | −6 | −13 |
| Rörelseresultat | −102 | −145 | 1 394 | 482 | 64 | −197 | −382 |
| Ränteintäkter | 2 | 0 | 1 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 29 | 2 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −130 | −147 | 1 395 | 482 | 61 | −197 | −382 |
| Bokslutsdispositioner | 107 | 234 | −341 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | −22 | 67 | 1 054 | 482 | 61 | −197 | −382 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 950 | 1 463 | 1 271 | 387 | 522 | 658 | 565 |
| Kortfristiga fordringar | 472 | 636 | 501 | 105 | 119 | 331 | 150 |
| Kassa och bank | 54 | 198 | 196 | 77 | 39 | 4 | 74 |
| Omsättningstillgångar | 526 | 834 | 697 | 182 | 158 | 335 | 225 |
| Summa tillgångar | 2 476 | 2 297 | 1 968 | 569 | 680 | 993 | 790 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 875 | 808 | 464 | −18 | −79 | −382 | 0 |
| Eget kapital | 903 | 925 | 1 068 | 514 | 32 | −29 | 168 |
| Justerat eget kapital | 903 | 1 010 | 1 339 | 514 | 32 | −29 | 168 |
| Obeskattade reserver | 0 | 107 | 341 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 1 405 | 1 012 | 307 | 43 | 640 | 973 | 606 |
| Kortfristiga skulder | 168 | 253 | 252 | 12 | 8 | 49 | 16 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 476 | 2 297 | 1 968 | 569 | 680 | 993 | 790 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 500 | 500 | 500 | 500 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 508 granskade bolag ligger Nordic Ranch AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 1,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -8,2 procent, och soliditeten var god — 36,5 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 21 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Älvdalen.
Bolaget ska bedriva stuguthyrning, gårdsbutik och turistaktiviteter samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Michael Hübbeker (f. 1978) Verkställande direktör
- Michael Hübbeker (f. 1978) Styrelseledamot
- Christiane Hübbeker (f. 1981) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-03-18 |
|---|---|
| Bransch | Efterproduktion av film, video och tv-program (SNI 59120) |
| Adress | Nornäsvägen 73, 780 69, Sörsjön Besök: Nornäsvägen 73, Sörsjön |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |