starkabolag.se

Aktiebolag Älvsbyn

Norbergs Transport Svedjan AB

358 sökningar

Omsättning 2025

413 tkr

−51,2 %
Rörelsemarginal

-6,5 %

+23,1 p.e.
Soliditet

25,6 %

−17,1 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning4138472 8914 3733 973
Rörelseresultat−27−251308−227−120
Årets resultat−64−265247−280−103
Eget kapital123187452205484
Balansomslutning4814386351 032916
Anställda11122
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning4138472 8914 3733 973
Personalkostnader1351075821 1651 275
Av- och nedskrivningar4051101328527
Övriga externa kostnader2915209901 033894
Övriga rörelseposter, netto26−420−910−2 074−1 397
Rörelseresultat−27−251308−227−120
Ränteintäkter011——
Räntekostnader3715625349
Resultat efter finansiella poster−64−265247−280−169
Bokslutsdispositioner000067
Årets resultat−64−265247−280−103

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar83155192251613
Kortfristiga fordringar340106344723303
Kassa och bank5817799580
Omsättningstillgångar399283443781303
Summa tillgångar4814386351 032916
Aktiekapital100100100100100
Balanserat resultat87352105385487
Eget kapital123187452205484
Justerat eget kapital123187452205484
Långfristiga skulder10720204131
Kortfristiga skulder25149183823301
Summa eget kapital och skulder4814386351 032916
Ställda säkerheter720720720737804
Ansvarsförbindelser00200200200

Verksamhet

Norbergs Transport Svedjan AB omsatte 413 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mindre än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 2,5 miljoner kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -6,5 procent, och soliditeten var god — 25,6 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 51 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Älvsbyn.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva åkeriverksamhet samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Norbergs Transport Svedjan AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Norbergs Transport Svedjan AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Norbergs Transport Svedjan AB (556770-7160)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2008-11-21
Bransch Vägtransport, godstrafik (SNI 49410)
Adress
korngatan 13, 942 35, Älvsbyn
Besök: Korngatan 13, Älvsbyn
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad
Telefon0929-10345