Aktiebolag Storuman
Norberg & Söner AB
66 sökningar
Omsättning 2025
383 tkr
+1,1 %Rörelsemarginal
15,4 %
−17,6 p.e.Soliditet
13,6 %
+2,2 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 383 | 379 | 348 | 254 | 261 | 393 | 413 | 430 |
| Rörelseresultat | 59 | 125 | −2 | −70 | 65 | −74 | 91 | −98 |
| Årets resultat | 0 | 60 | −3 | −70 | 63 | −79 | 86 | −87 |
| Eget kapital | 117 | 117 | 57 | 60 | 130 | 67 | 146 | 60 |
| Balansomslutning | 860 | 1 028 | 203 | 220 | 338 | 296 | 474 | 283 |
| Anställda | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 383 | 379 | 348 | 254 | 261 | 393 | 413 | 430 |
| Personalkostnader | 18 | 8 | 8 | 7 | 12 | 0 | 4 | 128 |
| Av- och nedskrivningar | 123 | 59 | 41 | 41 | 41 | 44 | 61 | 57 |
| Övriga externa kostnader | 201 | 255 | 189 | 178 | 137 | 281 | 151 | 239 |
| Övriga rörelseposter, netto | 18 | 68 | −112 | −98 | −6 | −142 | −106 | −104 |
| Rörelseresultat | 59 | 125 | −2 | −70 | 65 | −74 | 91 | −98 |
| Räntekostnader | 9 | 6 | 1 | 0 | 3 | 5 | 5 | 6 |
| Resultat efter finansiella poster | 50 | 120 | −3 | −70 | 63 | −79 | 86 | −104 |
| Bokslutsdispositioner | −47 | −60 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 17 |
| Skatt | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 0 | 60 | −3 | −70 | 63 | −79 | 86 | −87 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 687 | 780 | 75 | 116 | 157 | 207 | 250 | 181 |
| Varulager | 109 | 97 | 69 | 30 | 15 | 15 | 15 | 15 |
| Kortfristiga fordringar | 47 | 51 | 8 | 60 | 66 | 25 | 89 | 81 |
| Kassa och bank | 17 | 100 | 51 | 14 | 100 | 50 | 120 | 6 |
| Omsättningstillgångar | 173 | 248 | 128 | 105 | 181 | 89 | 224 | 102 |
| Summa tillgångar | 860 | 1 028 | 203 | 220 | 338 | 296 | 474 | 283 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 67 | 7 | 10 | 80 | 17 | 96 | 10 | 97 |
| Eget kapital | 117 | 117 | 57 | 60 | 130 | 67 | 146 | 60 |
| Justerat eget kapital | 201 | 165 | 57 | 60 | 130 | 67 | 146 | 60 |
| Obeskattade reserver | 106 | 60 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 331 | 400 | 0 | 0 | 20 | 82 | 126 | 116 |
| Kortfristiga skulder | 306 | 451 | 146 | 160 | 188 | 147 | 202 | 107 |
| Summa eget kapital och skulder | 860 | 1 028 | 203 | 220 | 338 | 296 | 474 | 283 |
| Ställda säkerheter | 732 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 724 granskade bolag ligger Norberg & Söner AB strax under mitten räknat på omsättning, med 383 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 15,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 13,6 procent får betecknas som måttlig. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 1 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Storuman.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva bilverkstad, personaluthyrning inriktad mot vindkraftsverksamhet samt därvid förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Fred Norberg (f. 1967) Styrelseledamot
- Camilla Jonsson (f. 1967) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-12-18 |
|---|---|
| Bransch | Personaluthyrning (SNI 78201) |
| Adress | Blåvägen 63, 923 41, Stensele Besök: Blå Vägen 63, Stensele |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |