starkabolag.se

Aktiebolag Nora

Nora Ställningsmontage AB

17 sökningar

Omsättning 2025

1,7 mkr

−1,3 %
Rörelsemarginal

11,1 %

+4,0 p.e.
Soliditet

56,0 %

+19,4 p.e.
Anställda

2

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-12
Omsättning1 7011 7231 596
Rörelseresultat189123360
Årets resultat7850165
Eget kapital278200190
Balansomslutning884979682
Anställda222
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-12*
Nettoomsättning1 7011 7231 596
Personalkostnader1 0521 102911
Av- och nedskrivningar885936
Övriga externa kostnader295387271
Övriga rörelseposter, netto−77−52−18
Rörelseresultat189123360
Räntekostnader1773
Resultat efter finansiella poster172117358
Bokslutsdispositioner−74−53−147
Skatt211446
Årets resultat7850165

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-12*
Anläggningstillgångar579599325
Kortfristiga fordringar24889181
Kassa och bank57291176
Omsättningstillgångar305380357
Summa tillgångar884979682
Aktiekapital252525
Balanserat resultat1751250
Eget kapital278200190
Justerat eget kapital495358307
Obeskattade reserver273199147
Långfristiga skulder126316131
Kortfristiga skulder207264214
Summa eget kapital och skulder884979682
Ställda säkerheter3003000

* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Nora Ställningsmontage AB 1,7 miljoner kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,9 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 11,1 procent — en god nivå — medan soliditeten på 56,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 1 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Nora.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva ställningsmontage och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Nora Ställningsmontage AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Nora Ställningsmontage AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Nora Ställningsmontage AB (559402-9869)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Nora Ställningsmontage AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2022-10-26
Bransch Annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet (SNI 43999)
Adress
Björkbackavägen 39, 713 30, Nora
Besök: Björkbackavägen 39, Nora
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad