Aktiebolag Nora
Nora Entreprenad AB
255 sökningar
Omsättning 2024
105,1 mkr
+1,0 %Rörelsemarginal
2,7 %
−0,9 p.e.Soliditet
26,4 %
−6,8 p.e.Anställda
23
+91,7 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 105 061 | 104 055 | 82 845 | 141 985 | 77 542 |
| Rörelseresultat | 2 860 | 3 731 | 1 366 | 6 452 | 2 123 |
| Årets resultat | 1 094 | 2 293 | 1 162 | 4 294 | 531 |
| Eget kapital | 4 945 | 3 850 | 2 556 | 4 394 | 1 938 |
| Balansomslutning | 36 126 | 22 764 | 18 379 | 23 345 | 26 831 |
| Anställda | 23 | 12 | 12 | 12 | 12 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* | 2020-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 105 061 | 104 055 | 82 845 | 141 985 | 77 542 |
| Personalkostnader | 16 489 | 10 143 | 8 682 | 12 346 | 8 688 |
| Av- och nedskrivningar | 696 | 580 | 645 | 1 080 | 1 602 |
| Övriga externa kostnader | 10 295 | 8 835 | 6 383 | 7 722 | 4 980 |
| Övriga rörelseposter, netto | −74 721 | −80 766 | −65 769 | −114 385 | −60 149 |
| Rörelseresultat | 2 860 | 3 731 | 1 366 | 6 452 | 2 123 |
| Ränteintäkter | 1 | 2 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 281 | 177 | 80 | 322 | 277 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 581 | 3 556 | 1 286 | 6 209 | 1 846 |
| Bokslutsdispositioner | −1 120 | −581 | 217 | −714 | −1 148 |
| Skatt | 366 | 682 | 340 | 1 201 | 168 |
| Årets resultat | 1 094 | 2 293 | 1 162 | 4 294 | 531 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* | 2020-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 124 | 1 691 | 1 808 | 2 960 | 8 322 |
| Kortfristiga fordringar | 32 981 | 20 893 | 16 513 | 15 491 | 18 509 |
| Kassa och bank | 21 | 180 | 58 | 4 894 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 33 002 | 21 073 | 16 571 | 20 385 | 18 509 |
| Summa tillgångar | 36 126 | 22 764 | 18 379 | 23 345 | 26 831 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 3 751 | 1 457 | 1 294 | 0 | 1 307 |
| Eget kapital | 4 945 | 3 850 | 2 556 | 4 394 | 1 938 |
| Justerat eget kapital | 9 555 | 7 571 | 5 815 | 7 826 | 4 803 |
| Obeskattade reserver | 5 806 | 4 686 | 4 105 | 4 322 | 3 608 |
| Långfristiga skulder | 946 | 1 564 | 2 854 | 3 076 | 5 685 |
| Kortfristiga skulder | 24 429 | 12 664 | 8 864 | 11 553 | 15 600 |
| Summa eget kapital och skulder | 36 126 | 22 764 | 18 379 | 23 345 | 26 831 |
| Ställda säkerheter | 7 279 | 6 086 | 6 171 | 6 882 | 11 344 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Nora Entreprenad AB omsatte 105,1 miljoner kronor räkenskapsåret 2024, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 9 520 bolag med bokslut. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 2,7 procent, och soliditeten var god — 26,4 procent. Bolaget sysselsatte 23 personer och har sitt säte i Nora.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva markarbeten, vägunderhåll, uthyrning av maskiner såsom väghyvlar, grävmaskiner och fyrhjulingar, handel med fordon, fritidsevenemang och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Carl Johan Erlandsson (f. 1985) Styrelseledamot
- Henrik Erlandsson (f. 1981) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Carl Henrik Gross (f. 1982) Revisor
- Jimmy Magnusson (f. 1977) Extern firmatecknare
Koncern
| Moderbolag | Ekängen Bygg & Mark AB (556679-1140) |
|---|---|
| Koncernmoder | Erlandsson Holding AB (556701-9897) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-06-26 |
|---|---|
| Bransch | Mark- och grundarbeten (SNI 43120) |
| Adress | Segelbåtsvägen 7, 112 64, Stockholm Besök: Segelbåtsvägen 7, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-6899818 |