Aktiebolag Luleå
Nöjeshallen i Luleå AB
86 sökningar
Omsättning 2025
0 tkr
−100,0 %Rörelsemarginal
–
Soliditet
19,3 %
+9,6 p.e.Anställda
0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 0 | 7 927 | 10 851 | 11 080 | 7 151 |
| Rörelseresultat | −2 441 | −4 126 | −1 877 | −2 874 | −1 583 |
| Årets resultat | −1 349 | −1 213 | −3 878 | 1 184 | −9 |
| Eget kapital | 22 449 | 11 798 | 5 011 | 8 889 | 7 705 |
| Balansomslutning | 116 370 | 121 732 | 125 127 | 127 391 | 130 462 |
| Anställda | 0 | 4 | 6 | 6 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 7 927 | 10 851 | 11 080 | 7 151 |
| Personalkostnader | 0 | 1 433 | 2 199 | 2 534 | 1 470 |
| Av- och nedskrivningar | 2 058 | 3 307 | 3 158 | 4 287 | 4 248 |
| Övriga externa kostnader | 1 059 | 4 814 | 5 120 | 5 396 | 5 202 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | −2 499 | −2 251 | −1 737 | 2 186 |
| Rörelseresultat | −2 441 | −4 126 | −1 877 | −2 874 | −1 583 |
| Ränteintäkter | 2 | 2 | 2 | — | — |
| Räntekostnader | 3 690 | 5 233 | 3 646 | 1 595 | 1 051 |
| Resultat efter finansiella poster | −6 131 | −9 358 | −7 092 | −4 975 | −3 159 |
| Koncernbidrag | 4 782 | 8 140 | 3 220 | 6 160 | 3 150 |
| Skatt | 0 | −6 | 6 | 1 | 0 |
| Årets resultat | −1 349 | −1 213 | −3 878 | 1 184 | −9 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 115 761 | 117 838 | 122 768 | 125 376 | 128 485 |
| Varulager | 0 | 0 | 65 | 67 | 82 |
| Kortfristiga fordringar | 511 | 1 576 | 1 573 | 1 541 | 1 499 |
| Kassa och bank | 98 | 2 318 | 721 | 407 | 396 |
| Omsättningstillgångar | 610 | 3 894 | 2 358 | 2 016 | 1 977 |
| Summa tillgångar | 116 370 | 121 732 | 125 127 | 127 391 | 130 462 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 11 748 | 4 961 | 8 839 | 7 655 | 7 664 |
| Eget kapital | 22 449 | 11 798 | 5 011 | 8 889 | 7 705 |
| Justerat eget kapital | 22 449 | 11 798 | 5 011 | 8 889 | 7 705 |
| Långfristiga skulder | 26 721 | 37 701 | 111 542 | 111 465 | 115 140 |
| Kortfristiga skulder | 67 200 | 72 233 | 8 574 | 7 037 | 7 617 |
| Summa eget kapital och skulder | 116 370 | 121 732 | 125 127 | 127 391 | 130 462 |
| Ställda säkerheter | 90 000 | 90 000 | 90 000 | 90 000 | 90 000 |
| Ansvarsförbindelser | 29 260 | 25 260 | 9 260 | 9 260 | 9 260 |
Verksamhet
Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 100 procent. Bolaget hör hemma i Luleå.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva restaurangverksamhet, vara verksamhet inom nöjen och motoraktiviteter samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Gunnar Tåhlin (f. 1959) Ordförande, Styrelseledamot
- Carl Erik Tåhlin (f. 1948) Styrelseledamot
- Philip Tåhlin (f. 1997) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Yvonne Hendler (f. 1967) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Galären i Luleå AB (556069-5081) |
|---|---|
| Koncernmoder | Galären Holding AB (556710-7346) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-12-10 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203) |
| Adress | Spantgatan 12, 973 46, Luleå Besök: Spantgatan 12, Luleå |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |