Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Nödinge Däckservice Aktiebolag
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Nödinge Däckservice Aktiebolag ökade omsättningen med 76 procent senaste året. Medianen bland branschens 318 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 15,4 procent, mot branschmedianens 6,9 procent.
Soliditeten ligger på 34,5 procent — branschens median är 52,0 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 5.
Branschen: Däckservice
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 112 | 292 | 62 % | |
| Värdeförändring | −6,0 % | 239 | 290 | 18 % |
| Tillväxt i omsättning | +76,1 % | 5 | 318 | 98 % |
| Rörelsemarginal | 15,4 % | 50 | 318 | 84 % |
| Avkastning på eget kapital | 3,3 % | 233 | 318 | 27 % |
| Soliditet | 34,5 % | 241 | 318 | 24 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 641 tkr | 56 | 318 | 82 % |
| Rörelseresultat per anställd | 560 tkr | 34 | 318 | 89 % |
| Nettoomsättning | 14 563 tkr | 138 | 318 | 57 % |
| Rörelseresultat | 2 240 tkr | 74 | 318 | 77 % |
| Antal anställda | 4 | 191 | 318 | 40 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 6 624 | 13 483 | 51 % | |
| Värdeförändring | −6,0 % | 8 994 | 13 293 | 32 % |
| Tillväxt i omsättning | +76,1 % | 412 | 15 012 | 97 % |
| Rörelsemarginal | 15,4 % | 2 459 | 14 998 | 84 % |
| Avkastning på eget kapital | 3,3 % | 10 634 | 15 017 | 29 % |
| Soliditet | 34,5 % | 10 040 | 14 973 | 33 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 641 tkr | 3 289 | 15 017 | 78 % |
| Rörelseresultat per anställd | 560 tkr | 1 671 | 15 017 | 89 % |
| Nettoomsättning | 14 563 tkr | 8 150 | 15 017 | 46 % |
| Rörelseresultat | 2 240 tkr | 4 429 | 15 017 | 71 % |
| Antal anställda | 4 | 11 350 | 15 017 | 24 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 37 660 | 78 296 | 52 % | |
| Värdeförändring | −6,0 % | 52 248 | 77 179 | 32 % |
| Tillväxt i omsättning | +76,1 % | 2 377 | 87 570 | 97 % |
| Rörelsemarginal | 15,4 % | 14 539 | 87 488 | 83 % |
| Avkastning på eget kapital | 3,3 % | 61 603 | 87 590 | 30 % |
| Soliditet | 34,5 % | 58 338 | 87 388 | 33 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 641 tkr | 17 876 | 87 591 | 80 % |
| Rörelseresultat per anställd | 560 tkr | 9 327 | 87 591 | 89 % |
| Nettoomsättning | 14 563 tkr | 46 824 | 87 591 | 47 % |
| Rörelseresultat | 2 240 tkr | 25 618 | 87 591 | 71 % |
| Antal anställda | 4 | 66 440 | 87 591 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .