Aktiebolag Piteå
Nobäcks Tandvård AB
68 sökningar
Omsättning 2025
7,1 mkr
−4,2 %Rörelsemarginal
-0,4 %
−7,8 p.e.Soliditet
30,9 %
−12,7 p.e.Anställda
4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 7 149 | 7 461 | 5 990 | 5 808 | 6 101 |
| Rörelseresultat | −31 | 550 | −22 | 412 | 412 |
| Årets resultat | −686 | 81 | 147 | 210 | 104 |
| Eget kapital | 1 005 | 1 691 | 1 910 | 2 062 | 2 052 |
| Balansomslutning | 7 640 | 6 239 | 5 050 | 4 759 | 4 326 |
| Anställda | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 149 | 7 461 | 5 990 | 5 808 | 6 101 |
| Personalkostnader | 4 629 | 4 278 | 3 521 | 3 233 | 3 321 |
| Av- och nedskrivningar | 322 | 230 | 272 | 327 | 343 |
| Övriga externa kostnader | 1 260 | 1 346 | 1 252 | 1 036 | 1 056 |
| Övriga rörelseposter, netto | −969 | −1 057 | −967 | −800 | −969 |
| Rörelseresultat | −31 | 550 | −22 | 412 | 412 |
| Ränteintäkter | 8 | 56 | 1 | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | −23 | 606 | 179 | 412 | 415 |
| Bokslutsdispositioner | −412 | −209 | 126 | 0 | −202 |
| Skatt | 251 | 316 | 158 | 202 | 109 |
| Årets resultat | −686 | 81 | 147 | 210 | 104 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 4 893 | 3 035 | 2 100 | 1 715 | 1 502 |
| Kortfristiga fordringar | 243 | 391 | 401 | 560 | 701 |
| Kassa och bank | 2 504 | 2 813 | 2 549 | 2 484 | 2 123 |
| Omsättningstillgångar | 2 747 | 3 204 | 2 950 | 3 044 | 2 824 |
| Summa tillgångar | 7 640 | 6 239 | 5 050 | 4 759 | 4 326 |
| Aktiekapital | 200 | 200 | 200 | 200 | 200 |
| Balanserat resultat | 1 491 | 1 410 | 1 563 | 1 652 | 1 748 |
| Eget kapital | 1 005 | 1 691 | 1 910 | 2 062 | 2 052 |
| Justerat eget kapital | 2 360 | 2 718 | 2 771 | 3 024 | 3 014 |
| Obeskattade reserver | 1 706 | 1 294 | 1 085 | 1 211 | 1 211 |
| Avsättningar | 4 120 | 2 520 | 1 420 | 820 | 280 |
| Kortfristiga skulder | 809 | 734 | 635 | 666 | 783 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 640 | 6 239 | 5 050 | 4 759 | 4 326 |
| Ställda säkerheter | 0 | 2 520 | 1 420 | 0 | 280 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Nobäcks Tandvård AB 7,1 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,8 miljoner kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -0,4 procent, och soliditeten var god — 30,9 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 4 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Piteå.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet är att bedriva tandläkarverksamhet, äga och förvalta aktier och andra värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Olof Nobäck (f. 1965) Styrelseledamot
- Anneli Nobäck (f. 1970) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Mats Lundin (f. 1962) Revisor
- Yvonne Hendler (f. 1967) Revisorsuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-04-16 |
|---|---|
| Bransch | Tandläkarverksamhet (SNI 86230) |
| Adress | Mandolingatan 13, 943 33, Öjebyn Besök: Mandolingatan 13, Öjebyn |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |
| Telefon | 0911-14555 |