Aktiebolag Östersund
No More Boots AB
69 sökningar
Omsättning 2026
3,8 mkr
+63,1 %Rörelsemarginal
-49,3 %
−14,9 p.e.Soliditet
46,1 %
−26,1 p.e.Anställda
4
+33,3 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 817 | 2 340 | 1 782 | 1 586 | 3 085 |
| Rörelseresultat | −1 882 | −804 | −2 074 | −1 054 | −430 |
| Årets resultat | −1 985 | −848 | −2 094 | −1 077 | −456 |
| Eget kapital | 3 563 | 5 548 | 3 669 | 5 763 | 2 430 |
| Balansomslutning | 7 737 | 7 689 | 5 216 | 6 853 | 3 323 |
| Anställda | 4 | 3 | 3 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 817 | 2 340 | 1 782 | 1 586 | 3 085 |
| Personalkostnader | 1 839 | 1 249 | 1 455 | 1 200 | 1 054 |
| Av- och nedskrivningar | 833 | 275 | 280 | 246 | 286 |
| Övriga externa kostnader | 2 222 | 2 646 | 3 230 | 3 085 | 1 866 |
| Övriga rörelseposter, netto | −805 | 1 026 | 1 109 | 1 891 | −309 |
| Rörelseresultat | −1 882 | −804 | −2 074 | −1 054 | −430 |
| Ränteintäkter | 4 | 6 | 38 | — | — |
| Räntekostnader | 108 | 50 | 58 | 23 | 27 |
| Resultat efter finansiella poster | −1 985 | −848 | −2 094 | −1 077 | −456 |
| Årets resultat | −1 985 | −848 | −2 094 | −1 077 | −456 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 5 522 | 5 193 | 3 839 | 2 187 | 1 338 |
| Varulager | 534 | 878 | 278 | 381 | 253 |
| Kortfristiga fordringar | 1 075 | 269 | 412 | 669 | 945 |
| Kassa och bank | 606 | 1 349 | 687 | 3 616 | 787 |
| Omsättningstillgångar | 2 215 | 2 496 | 1 377 | 4 666 | 1 985 |
| Summa tillgångar | 7 737 | 7 689 | 5 216 | 6 853 | 3 323 |
| Aktiekapital | 116 | 102 | 102 | 102 | 79 |
| Balanserat resultat | −10 863 | −9 677 | −6 154 | −3 393 | −2 189 |
| Eget kapital | 3 563 | 5 548 | 3 669 | 5 763 | 2 430 |
| Justerat eget kapital | 3 563 | 5 548 | 3 669 | 5 763 | 2 430 |
| Långfristiga skulder | 1 321 | 950 | 750 | 115 | 240 |
| Kortfristiga skulder | 2 853 | 1 191 | 797 | 975 | 653 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 737 | 7 689 | 5 216 | 6 853 | 3 323 |
| Ställda säkerheter | 1 084 | 500 | 0 | 0 | 0 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 513 | 0 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2026 omsatte No More Boots AB 3,8 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 834 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på -49,3 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 46,1 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 63 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 4 personer, med säte i Östersund.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Försäljning av verktyg till skidverkstäder över hela världen samt erbjuda rådgivning inom arbetsmiljö.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Oscar Arvidsson (f. 1984) Verkställande direktör
Styrelse
- Olof Karl Fredrik Söderbaum (f. 1982) Ordförande, Styrelseledamot
- Peter Carlson Hellqvist (f. 1987) Styrelseledamot
- Oscar Arvidsson (f. 1984) Styrelseledamot
- Andreas Persson (f. 1983) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Tarek Tuncer Karlsson (f. 1992) Huvudansvarig revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-09-24 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122) |
| Adress | Storgatan 52B, 831 33, Östersund Besök: Storgatan 52 B, Östersund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |