Aktiebolag Västerås
NM Husarkitektur AB
103 sökningar
Omsättning 2025
950 tkr
−11,9 %Rörelsemarginal
-9,4 %
−51,7 p.e.Soliditet
47,5 %
−15,6 p.e.Anställda
0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 950 | 1 078 | 889 | 969 | 1 294 |
| Rörelseresultat | −89 | 456 | 103 | 70 | 388 |
| Årets resultat | −3 | 470 | 80 | 88 | 231 |
| Eget kapital | 373 | 585 | 319 | 434 | 715 |
| Balansomslutning | 1 089 | 1 266 | 1 025 | 1 205 | 1 614 |
| Anställda | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 950 | 1 078 | 889 | 969 | 1 294 |
| Personalkostnader | 895 | 489 | 537 | 702 | 785 |
| Övriga externa kostnader | 144 | 133 | 249 | 170 | 121 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | −27 | — |
| Rörelseresultat | −89 | 456 | 103 | 70 | 388 |
| Ränteintäkter | 2 | 23 | 2 | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −88 | 478 | 104 | 70 | 388 |
| Bokslutsdispositioner | 87 | 118 | 0 | 43 | −97 |
| Skatt | 2 | 126 | 24 | 25 | 60 |
| Årets resultat | −3 | 470 | 80 | 88 | 231 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 128 | 252 | 291 | 146 | 110 |
| Kassa och bank | 961 | 1 014 | 734 | 1 059 | 1 504 |
| Omsättningstillgångar | 1 089 | 1 266 | 1 025 | 1 205 | 1 614 |
| Summa tillgångar | 1 089 | 1 266 | 1 025 | 1 205 | 1 614 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 326 | 65 | 189 | 296 | 434 |
| Eget kapital | 373 | 585 | 319 | 434 | 715 |
| Justerat eget kapital | 518 | 799 | 626 | 741 | 1 056 |
| Obeskattade reserver | 182 | 269 | 387 | 387 | 430 |
| Kortfristiga skulder | 534 | 412 | 319 | 384 | 469 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 089 | 1 266 | 1 025 | 1 205 | 1 614 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte NM Husarkitektur AB 950 tusen kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 482 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -9,4 procent, och soliditeten var god — 47,5 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 12 procent. Bolaget hör hemma i Västerås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Arkitektur, bygg- och designverksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jens Olov Niklas Moëll (f. 1973) Styrelseledamot
- Mikael Ludvigson (f. 1973) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-01-20 |
|---|---|
| Bransch | Arkitektverksamhet (SNI 71110) |
| Adress | Östra Sjöstigen 8, 725 91, Västerås Besök: Östra Sjöstigen 8, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |