Aktiebolag Kungsör
NK Måleri AB
197 sökningar
Omsättning 2025
760 tkr
+467,2 %Rörelsemarginal
28,9 %
+42,4 p.e.Soliditet
80,6 %
+0,1 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 760 | 134 | 402 | 407 | 1 477 | 855 | 1 238 | 1 732 |
| Rörelseresultat | 220 | −18 | −75 | −252 | 246 | −146 | −145 | −6 |
| Årets resultat | 216 | −22 | −79 | −256 | 212 | −150 | −4 | 64 |
| Eget kapital | 249 | 33 | 54 | 53 | 309 | 97 | 246 | 371 |
| Balansomslutning | 309 | 41 | 78 | 159 | 454 | 159 | 332 | 684 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 760 | 134 | 402 | 407 | 1 477 | 855 | 1 238 | 1 732 |
| Personalkostnader | 259 | 4 | 165 | 364 | 462 | 427 | 562 | 963 |
| Av- och nedskrivningar | 12 | 12 | 12 | 5 | 5 | 3 | 3 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 162 | 86 | 176 | 216 | 354 | 329 | 453 | 488 |
| Övriga rörelseposter, netto | −107 | −50 | −124 | −74 | −410 | −242 | −365 | −284 |
| Rörelseresultat | 220 | −18 | −75 | −252 | 246 | −146 | −145 | −6 |
| Räntekostnader | 4 | 4 | 4 | 3 | 4 | 3 | 5 | 4 |
| Resultat efter finansiella poster | 216 | −22 | −79 | −256 | 242 | −150 | −150 | −10 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 150 | 100 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 30 | 0 | 4 | 26 |
| Årets resultat | 216 | −22 | −79 | −256 | 212 | −150 | −4 | 64 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 15 | 27 | 40 | 14 | 18 | 0 | 3 | 5 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 47 | 8 | 38 | 54 | 38 | 127 | 249 | 203 |
| Kassa och bank | 247 | 6 | 0 | 80 | 398 | 32 | 81 | 475 |
| Omsättningstillgångar | 294 | 14 | 38 | 146 | 436 | 159 | 330 | 679 |
| Summa tillgångar | 309 | 41 | 78 | 159 | 454 | 159 | 332 | 684 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −17 | 5 | 3 | 259 | 47 | 197 | 200 | 257 |
| Eget kapital | 249 | 33 | 54 | 53 | 309 | 97 | 246 | 371 |
| Justerat eget kapital | 249 | 33 | 54 | 53 | 309 | 97 | 246 | 490 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 150 |
| Långfristiga skulder | 14 | 1 | 7 | 51 | 1 | 2 | 21 | 36 |
| Kortfristiga skulder | 46 | 7 | 17 | 55 | 144 | 60 | 65 | 127 |
| Summa eget kapital och skulder | 309 | 41 | 78 | 159 | 454 | 159 | 332 | 684 |
| Ställda säkerheter | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 |
| Ansvarsförbindelser | 80 | 80 | 80 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 3 636 bolag som granskas inom samma bransch hamnar NK Måleri AB strax under mitten sett till omsättning, med 760 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 28,9 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 80,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 467 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Kungsör.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva måleriverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Henry Szigeti (f. 1958) Styrelseledamot
- Håkan Larsson (f. 1957) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-12-07 |
|---|---|
| Bransch | Måleriarbeten (SNI 43341) |
| Adress | Storgatan 18, 736 32, Kungsör Besök: Storgatan 18, Kungsör |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-5369992 |