Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Njálgies AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Njálgies AB ökade omsättningen med 26 procent senaste året. Medianen bland branschens 95 jämförbara bolag är 4 procent.
Rörelsemarginalen är −0,5 procent, mot branschmedianens 2,9 procent.
Soliditeten ligger på 33,9 procent — branschens median är 43,6 procent.
Bolaget har 20 anställda; medianbolaget i branschen har 12.
Branschen: Charkuteri- och annan köttvarutillverkning
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 32 | 84 | 62 % | |
| Värdeförändring | −15,0 % | 69 | 84 | 18 % |
| Tillväxt i omsättning | +26,5 % | 8 | 95 | 92 % |
| Rörelsemarginal | −0,5 % | 81 | 95 | 15 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 % | 79 | 95 | 17 % |
| Soliditet | 33,9 % | 62 | 95 | 35 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 808 tkr | 30 | 95 | 68 % |
| Rörelseresultat per anställd | −20 tkr | 81 | 95 | 15 % |
| Nettoomsättning | 76 153 tkr | 26 | 95 | 73 % |
| Rörelseresultat | −405 tkr | 83 | 95 | 13 % |
| Antal anställda | 20 | 28 | 95 | 71 % |
Norrbottens län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 617 | 1 958 | 68 % | |
| Värdeförändring | −15,0 % | 1 530 | 1 934 | 21 % |
| Tillväxt i omsättning | +26,5 % | 311 | 2 192 | 86 % |
| Rörelsemarginal | −0,5 % | 1 886 | 2 191 | 14 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 % | 1 879 | 2 192 | 14 % |
| Soliditet | 33,9 % | 1 588 | 2 182 | 27 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 808 tkr | 351 | 2 192 | 84 % |
| Rörelseresultat per anställd | −20 tkr | 1 919 | 2 192 | 12 % |
| Nettoomsättning | 76 153 tkr | 274 | 2 192 | 88 % |
| Rörelseresultat | −405 tkr | 1 998 | 2 192 | 9 % |
| Antal anställda | 20 | 392 | 2 192 | 82 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 25 051 | 78 296 | 68 % | |
| Värdeförändring | −15,0 % | 58 991 | 77 179 | 24 % |
| Tillväxt i omsättning | +26,5 % | 11 509 | 87 570 | 87 % |
| Rörelsemarginal | −0,5 % | 71 557 | 87 488 | 18 % |
| Avkastning på eget kapital | 0,0 % | 71 299 | 87 590 | 19 % |
| Soliditet | 33,9 % | 58 954 | 87 388 | 33 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 808 tkr | 16 765 | 87 591 | 81 % |
| Rörelseresultat per anställd | −20 tkr | 73 324 | 87 591 | 16 % |
| Nettoomsättning | 76 153 tkr | 13 953 | 87 591 | 84 % |
| Rörelseresultat | −405 tkr | 76 593 | 87 591 | 13 % |
| Antal anställda | 20 | 18 099 | 87 591 | 79 % |