Aktiebolag Svenljunga
NIWALLS AB
99 sökningar
Omsättning 2025
13 tkr
−56,7 %Rörelsemarginal
-15,4 %
−25,4 p.e.Soliditet
85,6 %
−0,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 13 | 30 | 20 | 145 | 362 | 958 | 99 | 563 |
| Rörelseresultat | −2 | 3 | 8 | 114 | −277 | −9 | 18 | 214 |
| Årets resultat | −2 | 3 | 8 | 109 | −278 | 1 | 13 | 128 |
| Eget kapital | 101 | 103 | 100 | 92 | −16 | 262 | 261 | 248 |
| Balansomslutning | 118 | 120 | 103 | 95 | 0 | 399 | 443 | 470 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 13 | 30 | 20 | 145 | 362 | 958 | 99 | 563 |
| Övriga externa kostnader | 15 | 27 | 12 | 29 | 399 | 39 | 72 | 27 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | −2 | −240 | −928 | −9 | −322 |
| Rörelseresultat | −2 | 3 | 8 | 114 | −277 | −9 | 18 | 214 |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 | 4 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −2 | 3 | 8 | 109 | −313 | −13 | 17 | 214 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 35 | 15 | 0 | −50 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 | 36 |
| Årets resultat | −2 | 3 | 8 | 109 | −278 | 1 | 13 | 128 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 |
| Kortfristiga fordringar | 18 | 1 | 1 | 3 | 0 | 378 | 410 | 440 |
| Kassa och bank | 100 | 119 | 102 | 92 | 0 | 21 | 33 | 25 |
| Omsättningstillgångar | 118 | 120 | 103 | 95 | 0 | 399 | 443 | 470 |
| Summa tillgångar | 118 | 120 | 103 | 95 | 0 | 399 | 443 | 470 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | −17 | −20 | −28 | −137 | 142 | 141 | 128 | 0 |
| Eget kapital | 101 | 103 | 100 | 92 | −16 | 262 | 261 | 248 |
| Justerat eget kapital | 101 | 103 | 100 | 92 | −16 | 290 | 301 | 288 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 35 | 50 | 50 |
| Långfristiga skulder | 3 | 4 | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 14 | 13 | 0 | 0 | 16 | 102 | 132 | 172 |
| Summa eget kapital och skulder | 118 | 120 | 103 | 95 | 0 | 399 | 443 | 470 |
Verksamhet
Mätt mot de 9 488 bolag som granskas inom samma bransch hamnar NIWALLS AB i det nedre skiktet sett till omsättning, med 13 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -15,4 procent, och soliditeten var hög — 85,6 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 57 procent. Bolaget hör hemma i Svenljunga.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall sälja däck och reservdelar till åkeri- och entreprenadbranschen, det vill säga tunga fordon. Bolaget skall importera och exportera däck, samt reservdelar och därmed förenligt verksamhet. Bolaget kommer även äga och förvalta fast och lös egendom.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Leo Wallgren (f. 1948) Styrelseledamot
- Anna Karin Nilsson (f. 1973) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1989-05-16 |
|---|---|
| Bransch | Mark- och grundarbeten (SNI 43120) |
| Adress | Vikhöjdsvägen 8, 518 31, Sandared Besök: Vikhöjdsvägen 8, Sandared |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |