Aktiebolag Sollentuna
Nivre Bygg AB
147 sökningar
Omsättning 2025
4 mkr
+5,4 %Rörelsemarginal
20,5 %
+7,1 p.e.Soliditet
86,7 %
+1,5 p.e.Anställda
3
−50,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 016 | 3 809 | 5 826 | 5 424 | 211 |
| Rörelseresultat | 824 | 512 | −50 | 1 852 | −64 |
| Årets resultat | 488 | 294 | −3 | 1 098 | 13 |
| Eget kapital | 2 107 | 1 619 | 1 325 | 1 358 | 255 |
| Balansomslutning | 3 132 | 2 419 | 2 434 | 2 339 | 372 |
| Anställda | 3 | 6 | 5 | 8 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 016 | 3 809 | 5 826 | 5 424 | 211 |
| Personalkostnader | 1 450 | 1 009 | 3 666 | 2 403 | 46 |
| Av- och nedskrivningar | 92 | 140 | 44 | 18 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 314 | 448 | 341 | 200 | 103 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 336 | −1 700 | −1 825 | −951 | −126 |
| Rörelseresultat | 824 | 512 | −50 | 1 852 | −64 |
| Ränteintäkter | 4 | 9 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 11 | 0 | 2 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 827 | 510 | −50 | 1 850 | −64 |
| Bokslutsdispositioner | −210 | −133 | 51 | −464 | 82 |
| Skatt | 130 | 82 | 4 | 287 | 5 |
| Årets resultat | 488 | 294 | −3 | 1 098 | 13 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 166 | 258 | 398 | 202 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 674 | 516 | 443 | 658 | 0 |
| Kassa och bank | 2 292 | 1 645 | 1 593 | 1 479 | 372 |
| Omsättningstillgångar | 2 966 | 2 161 | 2 037 | 2 137 | 372 |
| Summa tillgångar | 3 132 | 2 419 | 2 434 | 2 339 | 372 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 1 594 | 1 300 | 1 303 | 235 | 217 |
| Eget kapital | 2 107 | 1 619 | 1 325 | 1 358 | 255 |
| Justerat eget kapital | 2 716 | 2 061 | 1 662 | 1 735 | 264 |
| Obeskattade reserver | 767 | 557 | 424 | 475 | 11 |
| Kortfristiga skulder | 258 | 243 | 685 | 506 | 106 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 132 | 2 419 | 2 434 | 2 339 | 372 |
Verksamhet
Nivre Bygg AB omsatte 4 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,5 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 20,5 procent, och soliditeten var hög — 86,7 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 5 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Sollentuna.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva byggnation och renovering av lägenheter, byggkonsultation, uthyrning av personal samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Ervins Skuja (f. 1977) Styrelseledamot
- Janis Kepals (f. 1977) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Koray Göker (f. 1990) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-03-03 |
|---|---|
| Bransch | Byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000) |
| Adress | Stenstavägen 3, 192 48, Sollentuna Besök: Stenstavägen 3, Sollentuna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |