Aktiebolag Värnamo
Nivika Kämparp AB
48 sökningar
Omsättning 2024
1 mkr
−4,3 %Rörelsemarginal
86,3 %
+48,0 p.e.Soliditet
3,1 %
+2,5 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 046 | 1 093 | 1 230 | 41 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 903 | 419 | 566 | −98 | −26 | −11 |
| Årets resultat | 346 | −189 | 21 | −98 | −26 | −11 |
| Eget kapital | 418 | 72 | 71 | 50 | 63 | 39 |
| Balansomslutning | 13 605 | 13 661 | 14 716 | 13 447 | 1 727 | 699 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 6 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 046 | 1 093 | 1 230 | 41 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 545 | 492 | 456 | 27 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 291 | 184 | 208 | 112 | 26 | 11 |
| Övriga rörelseposter, netto | 693 | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 903 | 419 | 566 | −98 | −26 | −11 |
| Räntekostnader | 534 | 608 | 545 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 369 | −189 | 21 | −98 | −26 | −11 |
| Skatt | 23 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 346 | −189 | 21 | −98 | −26 | −11 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 13 432 | 13 211 | 12 853 | 12 747 | 1 667 | 677 |
| Kortfristiga fordringar | 103 | 414 | 470 | 335 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 70 | 36 | 1 393 | 365 | 61 | 22 |
| Omsättningstillgångar | 173 | 450 | 1 863 | 700 | 61 | 22 |
| Summa tillgångar | 13 605 | 13 661 | 14 716 | 13 447 | 1 727 | 699 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 22 | 21 | 0 | 13 | −11 | 0 |
| Eget kapital | 418 | 72 | 71 | 50 | 63 | 39 |
| Justerat eget kapital | 418 | 72 | 71 | 50 | 63 | 39 |
| Långfristiga skulder | 12 002 | 12 582 | 13 390 | 12 465 | 1 604 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 185 | 1 007 | 1 255 | 932 | 60 | 660 |
| Summa eget kapital och skulder | 13 605 | 13 661 | 14 716 | 13 447 | 1 727 | 699 |
| Ställda säkerheter | 10 725 | 10 725 | 10 725 | 7 570 | 0 | 0 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 325 | 135 | 135 | 50 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 17 129 granskade bolag ligger Nivika Kämparp AB strax under mitten räknat på omsättning, med 1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 86,3 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 3,1 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 4 procent. Bolaget hör hemma i Värnamo.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva uthyrning och förvaltning av fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Sverker Källgården (f. 1968) Styrelseledamot
- Daniel Karlsson (f. 1981) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Rickard Johansson (f. 1982) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | MM Investment i Habo AB (559299-5640) |
|---|---|
| Koncernmoder | MM Investment i Habo AB (559299-5640) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-04-15 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Refugen 6, 331 44, Värnamo Besök: Refugen 6, Värnamo |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |