Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Nitea AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Nitea AB ökade omsättningen med 0 procent senaste året. Medianen bland branschens 1 754 jämförbara bolag är 5 procent.
Rörelsemarginalen är 4,8 procent, mot branschmedianens 5,9 procent.
Soliditeten ligger på 53,0 procent — branschens median är 46,6 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 11.
Branschen: Dataprogrammering
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 058 | 1 524 | 31 % | |
| Värdeförändring | −74,0 % | 1 457 | 1 487 | 2 % |
| Tillväxt i omsättning | +0,4 % | 1 054 | 1 753 | 40 % |
| Rörelsemarginal | 4,8 % | 958 | 1 753 | 45 % |
| Avkastning på eget kapital | 23,9 % | 685 | 1 754 | 61 % |
| Soliditet | 53,0 % | 749 | 1 750 | 57 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 729 tkr | 826 | 1 754 | 53 % |
| Rörelseresultat per anställd | 82 tkr | 962 | 1 754 | 45 % |
| Nettoomsättning | 6 917 tkr | 1 455 | 1 754 | 17 % |
| Rörelseresultat | 329 tkr | 1 122 | 1 754 | 36 % |
| Antal anställda | 4 | 1 459 | 1 754 | 17 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 13 967 | 21 790 | 36 % | |
| Värdeförändring | −74,0 % | 20 922 | 21 402 | 2 % |
| Tillväxt i omsättning | +0,4 % | 14 467 | 24 747 | 42 % |
| Rörelsemarginal | 4,8 % | 12 480 | 24 716 | 50 % |
| Avkastning på eget kapital | 23,9 % | 9 525 | 24 756 | 62 % |
| Soliditet | 53,0 % | 9 616 | 24 706 | 61 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 729 tkr | 13 740 | 24 757 | 45 % |
| Rörelseresultat per anställd | 82 tkr | 13 168 | 24 757 | 47 % |
| Nettoomsättning | 6 917 tkr | 20 181 | 24 757 | 18 % |
| Rörelseresultat | 329 tkr | 15 893 | 24 757 | 36 % |
| Antal anställda | 4 | 19 420 | 24 757 | 22 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 49 764 | 78 296 | 36 % | |
| Värdeförändring | −74,0 % | 75 886 | 77 179 | 2 % |
| Tillväxt i omsättning | +0,4 % | 51 098 | 87 570 | 42 % |
| Rörelsemarginal | 4,8 % | 45 710 | 87 488 | 48 % |
| Avkastning på eget kapital | 23,9 % | 30 212 | 87 590 | 66 % |
| Soliditet | 53,0 % | 34 650 | 87 388 | 60 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 729 tkr | 49 132 | 87 591 | 44 % |
| Rörelseresultat per anställd | 82 tkr | 48 251 | 87 591 | 45 % |
| Nettoomsättning | 6 917 tkr | 70 148 | 87 591 | 20 % |
| Rörelseresultat | 329 tkr | 57 563 | 87 591 | 34 % |
| Antal anställda | 4 | 66 440 | 87 591 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .