Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Nissma Montering AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Branschen: Förpackningsverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 2 | 23 | 91 % | |
| Värdeförändring | +12,0 % | 13 | 23 | 43 % |
| Tillväxt i omsättning | −2,2 % | 17 | 25 | 32 % |
| Rörelsemarginal | 12,5 % | 4 | 25 | 84 % |
| Avkastning på eget kapital | 18,9 % | 10 | 25 | 60 % |
| Soliditet | 72,0 % | 5 | 25 | 80 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 712 tkr | 3 | 25 | 88 % |
| Rörelseresultat per anställd | 591 tkr | 3 | 25 | 88 % |
| Nettoomsättning | 51 829 tkr | 9 | 25 | 64 % |
| Rörelseresultat | 6 499 tkr | 3 | 25 | 88 % |
| Antal anställda | 11 | 12 | 25 | 52 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 832 | 9 258 | 91 % | |
| Värdeförändring | +12,0 % | 4 230 | 9 141 | 54 % |
| Tillväxt i omsättning | −2,2 % | 7 064 | 10 556 | 33 % |
| Rörelsemarginal | 12,5 % | 2 299 | 10 543 | 78 % |
| Avkastning på eget kapital | 18,9 % | 4 279 | 10 557 | 59 % |
| Soliditet | 72,0 % | 1 546 | 10 531 | 85 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 712 tkr | 1 680 | 10 557 | 84 % |
| Rörelseresultat per anställd | 591 tkr | 1 112 | 10 557 | 89 % |
| Nettoomsättning | 51 829 tkr | 2 345 | 10 557 | 78 % |
| Rörelseresultat | 6 499 tkr | 1 337 | 10 557 | 87 % |
| Antal anställda | 11 | 3 784 | 10 557 | 64 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 7 200 | 78 066 | 91 % | |
| Värdeförändring | +12,0 % | 35 587 | 76 952 | 54 % |
| Tillväxt i omsättning | −2,2 % | 57 525 | 87 565 | 34 % |
| Rörelsemarginal | 12,5 % | 19 764 | 87 484 | 77 % |
| Avkastning på eget kapital | 18,9 % | 36 368 | 87 585 | 58 % |
| Soliditet | 72,0 % | 13 083 | 87 398 | 85 % |
| Nettoomsättning per anställd | 4 712 tkr | 12 195 | 87 586 | 86 % |
| Rörelseresultat per anställd | 591 tkr | 8 650 | 87 586 | 90 % |
| Nettoomsättning | 51 829 tkr | 19 075 | 87 586 | 78 % |
| Rörelseresultat | 6 499 tkr | 11 236 | 87 586 | 87 % |
| Antal anställda | 11 | 31 609 | 87 586 | 64 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .