Aktiebolag Malmö
NiRiDent AB
110 sökningar
Omsättning 2025
3,2 mkr
−9,5 %Rörelsemarginal
-11,4 %
−29,8 p.e.Soliditet
34,4 %
−35,4 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 211 | 3 547 | 3 080 | 2 531 | 2 110 | 1 557 | 881 | 909 |
| Rörelseresultat | −365 | 653 | 756 | 577 | 414 | 105 | 498 | 497 |
| Årets resultat | −15 | 376 | 596 | 342 | 327 | 74 | 310 | 379 |
| Eget kapital | 1 043 | 1 558 | 1 482 | 886 | 544 | 217 | 393 | 433 |
| Balansomslutning | 3 036 | 2 235 | 2 160 | 1 402 | 1 115 | 810 | 731 | 880 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 211 | 3 547 | 3 080 | 2 531 | 2 110 | 1 557 | 881 | 909 |
| Personalkostnader | 1 330 | 352 | 356 | 236 | 224 | 238 | 27 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 189 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 1 307 | 1 730 | 1 477 | 1 230 | 1 128 | 956 | 294 | 0 |
| Övriga rörelseposter, netto | −750 | −812 | −491 | −488 | −344 | −258 | −62 | −412 |
| Rörelseresultat | −365 | 653 | 756 | 577 | 414 | 105 | 498 | 497 |
| Ränteintäkter | 3 | 21 | 6 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 3 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −363 | 674 | 762 | 576 | 413 | 101 | 498 | 497 |
| Bokslutsdispositioner | 350 | −180 | 0 | −140 | 0 | 0 | −100 | 0 |
| Skatt | 2 | 118 | 165 | 95 | 85 | 27 | 88 | 118 |
| Årets resultat | −15 | 376 | 596 | 342 | 327 | 74 | 310 | 379 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 758 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 257 | 385 | 209 | 313 | 148 | 114 | 8 | 168 |
| Kassa och bank | 2 021 | 1 850 | 1 951 | 1 089 | 967 | 696 | 723 | 712 |
| Omsättningstillgångar | 2 278 | 2 236 | 2 160 | 1 402 | 1 115 | 810 | 731 | 880 |
| Summa tillgångar | 3 036 | 2 235 | 2 160 | 1 402 | 1 115 | 810 | 731 | 880 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 008 | 1 132 | 836 | 494 | 167 | 93 | 33 | 4 |
| Eget kapital | 1 043 | 1 558 | 1 482 | 886 | 544 | 217 | 393 | 433 |
| Justerat eget kapital | 1 099 | 1 891 | 1 673 | 1 077 | 623 | 296 | 472 | 433 |
| Obeskattade reserver | 70 | 420 | 240 | 240 | 100 | 100 | 100 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 1 923 | 257 | 438 | 276 | 471 | 493 | 238 | 447 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 036 | 2 235 | 2 160 | 1 402 | 1 115 | 810 | 731 | 880 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 644 granskade bolag ligger NiRiDent AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 3,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -11,4 procent, och soliditeten var god — 34,4 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 9 procent. Sätet finns i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Företaget ska bedriva tandläkarmottagning, estetisk tandvård, odontologisk konsultationsverksamhet, uthyrning av tandvårdspersonal, förebyggande (profylaktisk) tandvård, föreläsning inom odontologi. Företaget kommer även att förvalta ett bestånd av skog och fastigheter.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Nina Carola Ringdahl (f. 1970) Styrelseledamot
- Ola Martin Ringdahl (f. 1972) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-02-07 |
|---|---|
| Bransch | Tandläkarverksamhet (SNI 86230) |
| Adress | Köpenhamnsvägen 4, 217 43, Malmö Besök: Köpenhamnsvägen 4, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |