Aktiebolag Stockholm
Nineties Studio AB
58 sökningar
Omsättning 2025
6,2 mkr
−15,7 %Rörelsemarginal
13,1 %
−8,7 p.e.Soliditet
82,0 %
+1,2 p.e.Anställda
4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 202 | 7 359 | 6 363 | 6 375 | 6 960 | 6 271 | 3 614 | 3 382 |
| Rörelseresultat | 812 | 1 606 | 312 | 129 | 2 146 | 2 560 | 893 | 871 |
| Årets resultat | 545 | 1 273 | 240 | 93 | 1 671 | 1 994 | 686 | 674 |
| Eget kapital | 3 628 | 3 883 | 3 209 | 3 570 | 4 076 | 3 405 | 1 574 | 1 048 |
| Balansomslutning | 4 423 | 4 805 | 4 118 | 3 995 | 5 338 | 4 683 | 2 255 | 2 099 |
| Anställda | 4 | 4 | 5 | 4 | 3 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 | 2018-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 202 | 7 359 | 6 363 | 6 375 | 6 960 | 6 271 | 3 614 | 3 382 |
| Personalkostnader | 2 548 | 2 987 | 3 104 | 3 040 | 2 108 | 1 674 | 1 324 | 1 332 |
| Av- och nedskrivningar | 87 | 97 | 115 | 84 | 50 | 39 | 31 | 27 |
| Övriga externa kostnader | 2 948 | 2 680 | 2 833 | 1 070 | 1 040 | 943 | 553 | 1 151 |
| Övriga rörelseposter, netto | 193 | — | — | −2 052 | −1 616 | −1 055 | −813 | — |
| Rörelseresultat | 812 | 1 606 | 312 | 129 | 2 146 | 2 560 | 893 | 871 |
| Ränteintäkter | 3 | 11 | 3 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 15 | 2 | 5 | 4 | 6 | 13 | 3 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 800 | 1 614 | 311 | 125 | 2 140 | 2 547 | 890 | 870 |
| Skatt | 255 | 341 | 71 | 31 | 469 | 553 | 204 | 196 |
| Årets resultat | 545 | 1 273 | 240 | 93 | 1 671 | 1 994 | 686 | 674 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 | 2018-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 037 | 578 | 220 | 231 | 187 | 74 | 47 | 55 |
| Kortfristiga fordringar | 1 860 | 2 009 | 1 307 | 541 | 799 | 1 478 | 205 | 81 |
| Kassa och bank | 1 526 | 2 218 | 2 591 | 3 223 | 4 352 | 3 131 | 2 003 | 1 962 |
| Omsättningstillgångar | 3 385 | 4 227 | 3 899 | 3 764 | 5 151 | 4 609 | 2 208 | 2 043 |
| Summa tillgångar | 4 423 | 4 805 | 4 118 | 3 995 | 5 338 | 4 683 | 2 255 | 2 099 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 3 033 | 2 560 | 2 919 | 3 427 | 2 355 | 1 361 | 838 | 324 |
| Eget kapital | 3 628 | 3 883 | 3 209 | 3 570 | 4 076 | 3 405 | 1 574 | 1 048 |
| Justerat eget kapital | 3 628 | 3 883 | 3 209 | 3 570 | 4 076 | 3 405 | 1 574 | 1 048 |
| Kortfristiga skulder | 795 | 922 | 909 | 425 | 1 262 | 1 278 | 681 | 1 051 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 423 | 4 805 | 4 118 | 3 995 | 5 338 | 4 683 | 2 255 | 2 099 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 5 835 granskade bolag ligger Nineties Studio AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 6,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 13,1 procent — en god nivå — medan soliditeten på 82,0 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 16 procent. Bolaget sysselsatte 4 personer och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva reklambyråverksamhet och därigenom förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Jacob Hallsten (f. 1988) Ordförande, Styrelseledamot
- Jimmy Edsvärd Torneport (f. 1983) Styrelseledamot
- Joakim Hallsten (f. 1983) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Joakim Lindberg (f. 1976) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-03-16 |
|---|---|
| Bransch | Reklambyråverksamhet (SNI 73111) |
| Adress | Tegnérgatan 37, 111 61, Stockholm Besök: Tegnérgatan 37, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |