starkabolag.se

Aktiebolag Helsingborg

Nilssons Hästjobb AB

50 sökningar

Omsättning 2025

1,3 mkr

−23,8 %
Rörelsemarginal

18,4 %

−9,3 p.e.
Soliditet

61,9 %

−1,5 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Omsättning1 2631 6571 5361 4531 433
Rörelseresultat232459286297312
Årets resultat280426152194208
Eget kapital364485209306612
Balansomslutning1 0781 4021 1951 2381 448
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Nettoomsättning1 2631 6571 5361 4531 433
Personalkostnader589797775836777
Av- och nedskrivningar6565655656
Övriga externa kostnader295299365272224
Övriga rörelseposter, netto−82−37−458−64
Rörelseresultat232459286297312
Ränteintäkter175——
Räntekostnader01000
Resultat efter finansiella poster233465291297312
Bokslutsdispositioner12679−94−49−46
Skatt80118455458
Årets resultat280426152194208

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-122024-122023-122022-122021-12
Anläggningstillgångar9816322988144
Varulager366772018
Kortfristiga fordringar192346326280333
Kassa och bank752826633850953
Omsättningstillgångar9801 2389661 1511 305
Summa tillgångar1 0781 4021 1951 2381 448
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat349762354
Eget kapital364485209306612
Justerat eget kapital667888675697965
Obeskattade reserver382508587493444
Kortfristiga skulder332409399439392
Summa eget kapital och skulder1 0781 4021 1951 2381 448

Verksamhet

Räkenskapsåret 2025 omsatte Nilssons Hästjobb AB 1,3 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 613 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 18,4 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 61,9 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 24 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Helsingborg.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva chipmärkning, identifiering av unghäs- tar, campkontroller hos licenstagare jämte därmed förenlig verk- samhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Nilssons Hästjobb AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Nilssons Hästjobb AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Nilssons Hästjobb AB (559007-3424)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Nilssons Hästjobb AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2015-03-16
Bransch Stödverksamhet avseende husdjursskötsel (SNI 01620)
Adress
Svartelandsvägen 165, 263 95, Farhult
Besök: Svartelandsvägen 165, Farhult
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad