Aktiebolag Staffanstorp
NILFOSS FASTIGHETER AB
51 sökningar
688 tkr
−35,6 %28,3 %
−1,0 p.e.16,5 %
+15,8 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 688 | 1 068 | 690 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 195 | 313 | 458 | −141 | −20 |
| Årets resultat | 2 388 | −219 | −140 | −142 | −36 |
| Eget kapital | 2 489 | 101 | 140 | 102 | 64 |
| Balansomslutning | 15 113 | 15 700 | 16 443 | 16 441 | 1 443 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-09* | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 688 | 1 068 | 690 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 365 | 487 | 159 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 157 | 268 | 268 | 141 | 20 |
| Övriga rörelseposter, netto | 29 | — | 195 | — | — |
| Rörelseresultat | 195 | 313 | 458 | −141 | −20 |
| Ränteintäkter | 2 590 | 0 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 397 | 532 | 597 | 1 | 16 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 388 | −219 | −140 | −142 | −36 |
| Årets resultat | 2 388 | −219 | −140 | −142 | −36 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-09* | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 14 962 | 15 328 | 16 178 | 14 875 | 1 398 |
| Kortfristiga fordringar | 146 | 369 | 252 | 1 491 | 5 |
| Kassa och bank | 5 | 3 | 13 | 75 | 40 |
| Omsättningstillgångar | 151 | 373 | 265 | 1 566 | 44 |
| Summa tillgångar | 15 113 | 15 700 | 16 443 | 16 441 | 1 443 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 | 40 | 2 | −36 | 0 |
| Eget kapital | 2 489 | 101 | 140 | 102 | 64 |
| Justerat eget kapital | 2 489 | 101 | 140 | 102 | 64 |
| Långfristiga skulder | 11 911 | 14 021 | 14 235 | 14 095 | 558 |
| Kortfristiga skulder | 713 | 1 578 | 2 068 | 2 244 | 821 |
| Summa eget kapital och skulder | 15 113 | 15 700 | 16 443 | 16 441 | 1 443 |
| Ställda säkerheter | 9 428 | 9 428 | 9 428 | 9 728 | 0 |
| Ansvarsförbindelser | 538 | 538 | 358 | 180 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 3 773 granskade bolag ligger NILFOSS FASTIGHETER AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 688 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 28,3 procent, och soliditeten var måttlig — 16,5 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 36 procent. Bolaget hör hemma i Staffanstorp.
Handel med fastigheter, byggelektronik, byggnation, el, måleri, vvs, trädgårds och städarbete, konsultverksamhet inom bygg- sektorn.
Styrelse & ledning
- Håkan Fossto (f. 1957) Verkställande direktör
- Håkan Fossto (f. 1957) Ordförande, Styrelseledamot
- Nina Fossto (f. 1962) Styrelseledamot
- Caroline Fossto (f. 1985) Styrelsesuppleant
- Bengt Andersson (f. 1957) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Sport Fossto Aktiebolag (556344-5021) |
|---|---|
| Koncernmoder | Sport Fossto Aktiebolag (556344-5021) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-10-29 |
|---|---|
| Bransch | Övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter (SNI 68209) |
| Adress | Domsagovägen 4, 245 41, Staffanstorp Besök: Domsagovägen 4, Staffanstorp |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |