Aktiebolag Kävlinge 235 sökningar
NILAN Engineering AB
Anläggningsarbeten för telekommunikation
12,2 mkr
−7,0 %-1,4 %
−1,7 p.e.57,3 %
+3,6 p.e.10
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 12 220 | 13 139 | 18 582 | 13 003 | 12 705 | 14 633 | 12 933 | 12 916 |
| Rörelseresultat | −171 | 34 | 1 433 | 182 | −351 | −273 | 388 | 329 |
| Årets resultat | 0 | 79 | 855 | 84 | 1 | 110 | 296 | 281 |
| Eget kapital | 3 668 | 3 668 | 3 588 | 2 733 | 2 650 | 2 649 | 2 539 | 2 543 |
| Balansomslutning | 6 397 | 6 828 | 7 735 | 6 343 | 6 617 | 6 391 | 6 574 | 5 968 |
| Anställda | 10 | 10 | 10 | 12 | 13 | 14 | 13 | 13 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 220 | 13 139 | 18 582 | 13 003 | 12 705 | 14 633 | 12 933 | 12 916 |
| Personalkostnader | 6 825 | 7 381 | 6 749 | 6 942 | 7 903 | 7 965 | 7 323 | 7 660 |
| Av- och nedskrivningar | 140 | 126 | 44 | 63 | 18 | 32 | 29 | 18 |
| Övriga externa kostnader | 3 320 | 3 573 | 4 171 | 3 442 | 3 186 | 3 461 | 2 936 | 2 773 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 106 | −2 025 | −6 185 | −2 374 | −1 949 | −3 448 | −2 257 | −2 136 |
| Rörelseresultat | −171 | 34 | 1 433 | 182 | −351 | −273 | 388 | 329 |
| Ränteintäkter | 3 | 6 | 6 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 19 | 29 | 64 | 50 | 34 | 27 | 13 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −187 | 11 | 1 375 | 132 | −385 | −298 | 375 | 329 |
| Bokslutsdispositioner | 225 | 122 | −275 | 25 | 414 | 444 | 5 | 37 |
| Koncernbidrag | −35 | −25 | −25 | −50 | −20 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 3 | 28 | 219 | 24 | 8 | 36 | 85 | 84 |
| Årets resultat | 0 | 79 | 855 | 84 | 1 | 110 | 296 | 281 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 277 | 2 569 | 2 846 | 2 413 | 2 255 | 1 979 | 85 | 126 |
| Varulager | 1 079 | 954 | 535 | 845 | 599 | 525 | 473 | 566 |
| Kortfristiga fordringar | 1 820 | 2 591 | 3 445 | 3 085 | 3 177 | 3 134 | 5 819 | 5 221 |
| Kassa och bank | 1 221 | 714 | 909 | 0 | 586 | 752 | 197 | 55 |
| Omsättningstillgångar | 4 120 | 4 258 | 4 889 | 3 930 | 4 362 | 4 412 | 6 489 | 5 842 |
| Summa tillgångar | 6 397 | 6 828 | 7 735 | 6 343 | 6 617 | 6 391 | 6 574 | 5 968 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 3 548 | 3 469 | 2 613 | 2 529 | 2 529 | 2 419 | 2 123 | 2 142 |
| Eget kapital | 3 668 | 3 668 | 3 588 | 2 733 | 2 650 | 2 649 | 2 539 | 2 543 |
| Justerat eget kapital | 3 835 | 4 013 | 4 030 | 2 957 | 2 894 | 3 221 | 3 464 | 3 472 |
| Obeskattade reserver | 210 | 435 | 557 | 282 | 307 | 721 | 1 165 | 1 170 |
| Långfristiga skulder | 392 | 542 | 962 | 1 043 | 900 | 900 | 1 000 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 2 127 | 2 183 | 2 628 | 2 285 | 2 760 | 2 121 | 1 870 | 2 255 |
| Summa eget kapital och skulder | 6 397 | 6 828 | 7 735 | 6 343 | 6 617 | 6 391 | 6 574 | 5 968 |
| Ställda säkerheter | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 | 500 |
Verksamhet
Mätt mot de 207 bolag som granskas inom samma bransch hamnar NILAN Engineering AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 12,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -1,4 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 57,3 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 7 procent. Bolaget sysselsatte 10 personer och har sitt säte i Kävlinge.
Bolaget skall bygga och utveckla fiberoptiska infrastrukturlösningar för tele- och datakommunikation till teleoperatörer och andra nätägare samt därmed förenlig verksamhet. Verksamheten kommer att bedrivas både inom och utanför Sverige.
Styrelse & ledning
- Ingvar Lundkvist (f. 1961) Verkställande direktör
- Susanne Brannebo Anvell (f. 1964) Ordförande, Styrelseledamot
- Lars Larsson (f. 1964) Styrelseledamot
- Charlotte Sigurdsdotter Stagne (f. 1964) Styrelseledamot
- Ingvar Lundkvist (f. 1961) Styrelseledamot
- Ann Lundkvist (f. 1963) Styrelsesuppleant
- David Eskilsson (f. 1976) Revisor
Koncern
| Moderbolag | OKAI Holding AB (559214-8844) |
|---|---|
| Koncernmoder | OKAI Holding AB (559214-8844) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2001-08-15 |
|---|---|
| Adress | Mineralgatan 1, 244 32, Kävlinge Besök: Mineralgatan 1, Kävlinge |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-2242348 |