Aktiebolag Stockholm
Nikotheket AB
64 sökningar
Omsättning 2025
699 tkr
+44,7 %Rörelsemarginal
-86,1 %
+91,3 p.e.Soliditet
87,5 %
+9,9 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 699 | 483 | 1 129 | 1 594 | 1 049 |
| Rörelseresultat | −602 | −857 | −167 | 241 | −148 |
| Årets resultat | 319 | −170 | 932 | 734 | 252 |
| Eget kapital | 2 699 | 2 380 | 2 850 | 2 468 | 2 033 |
| Balansomslutning | 3 083 | 3 183 | 3 498 | 2 895 | 2 467 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 699 | 483 | 1 129 | 1 594 | 1 049 |
| Personalkostnader | 1 032 | 1 068 | 1 042 | 1 019 | 936 |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 10 | 10 | 10 | 20 |
| Övriga externa kostnader | 197 | 189 | 165 | 273 | 177 |
| Övriga rörelseposter, netto | −62 | −73 | −79 | −51 | −64 |
| Rörelseresultat | −602 | −857 | −167 | 241 | −148 |
| Ränteintäkter | 7 | 47 | 42 | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 205 | −310 | 875 | 744 | 252 |
| Bokslutsdispositioner | 114 | 140 | 57 | 21 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 30 | 0 |
| Årets resultat | 319 | −170 | 932 | 734 | 252 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 12 | 23 | 32 | 43 | 53 |
| Kortfristiga fordringar | 164 | 97 | 102 | 71 | 202 |
| Kassa och bank | 2 907 | 3 063 | 3 364 | 2 781 | 2 212 |
| Omsättningstillgångar | 3 071 | 3 161 | 3 466 | 2 852 | 2 415 |
| Summa tillgångar | 3 083 | 3 183 | 3 498 | 2 895 | 2 467 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 2 280 | 2 450 | 1 818 | 1 634 | 1 672 |
| Eget kapital | 2 699 | 2 380 | 2 850 | 2 468 | 2 033 |
| Justerat eget kapital | 2 699 | 2 471 | 3 052 | 2 725 | 2 307 |
| Obeskattade reserver | 0 | 114 | 254 | 324 | 345 |
| Kortfristiga skulder | 384 | 689 | 394 | 103 | 89 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 083 | 3 183 | 3 498 | 2 895 | 2 467 |
Verksamhet
Nikotheket AB omsatte 699 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 432 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -86,1 procent, och soliditeten var hög — 87,5 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 45 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva musikproduktion, musikförlag, konsultverksamhet och utbildning inom samma område därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Niko Röhlcke (f. 1966) Styrelseledamot
- Pernilla Bennström (f. 1972) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Eva Christina Kallin Sharpe (f. 1975) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2008-04-03 |
|---|---|
| Bransch | Ljudinspelning och musikutgivning (SNI 59200) |
| Adress | Nytorgsgatan 11 A, 116 22, Stockholm Besök: Nytorgsgatan 11 A, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |