Aktiebolag Ljusdal
Niklas Strömbergs Golv AB
39 sökningar
4,4 mkr
+46,2 %14,9 %
+4,3 p.e.46,6 %
+5,7 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 4 368 | 2 987 | 3 823 | 2 010 | 1 619 | 1 439 | 1 718 | 1 013 |
| Rörelseresultat | 649 | 314 | 746 | 310 | 224 | 157 | 278 | 152 |
| Årets resultat | 405 | 190 | 351 | 153 | 134 | 94 | 160 | 80 |
| Eget kapital | 1 217 | 812 | 622 | 471 | 319 | 385 | 290 | 130 |
| Balansomslutning | 2 613 | 1 985 | 1 904 | 1 403 | 846 | 827 | 760 | 389 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 368 | 2 987 | 3 823 | 2 010 | 1 619 | 1 439 | 1 718 | 1 013 |
| Personalkostnader | 1 342 | 1 178 | 1 322 | 645 | 571 | 457 | 537 | 450 |
| Av- och nedskrivningar | 155 | 141 | 75 | 24 | 13 | 13 | 13 | 11 |
| Övriga externa kostnader | 455 | 299 | 321 | 239 | 198 | 235 | 161 | 190 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 767 | −1 055 | −1 359 | −792 | −613 | −577 | −729 | −210 |
| Rörelseresultat | 649 | 314 | 746 | 310 | 224 | 157 | 278 | 152 |
| Räntekostnader | 3 | 4 | 5 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 645 | 310 | 742 | 309 | 224 | 157 | 278 | 152 |
| Bokslutsdispositioner | −129 | −65 | −296 | −115 | −53 | −38 | −71 | −46 |
| Skatt | 112 | 55 | 95 | 40 | 37 | 26 | 46 | 26 |
| Årets resultat | 405 | 190 | 351 | 153 | 134 | 94 | 160 | 80 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 | 2018-06* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 717 | 870 | 676 | 225 | 15 | 28 | 41 | 54 |
| Varulager | 243 | 168 | 147 | 157 | 172 | 80 | 85 | 52 |
| Kortfristiga fordringar | 609 | 300 | 407 | 330 | 100 | 122 | 99 | 122 |
| Kassa och bank | 1 044 | 647 | 674 | 691 | 559 | 597 | 535 | 161 |
| Omsättningstillgångar | 1 896 | 1 115 | 1 229 | 1 178 | 831 | 799 | 718 | 335 |
| Summa tillgångar | 2 613 | 1 985 | 1 904 | 1 403 | 846 | 827 | 760 | 389 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 762 | 572 | 221 | 268 | 135 | 241 | 80 | 0 |
| Eget kapital | 1 217 | 812 | 622 | 471 | 319 | 385 | 290 | 130 |
| Justerat eget kapital | 1 862 | 1 355 | 1 113 | 727 | 483 | 507 | 383 | 167 |
| Obeskattade reserver | 812 | 684 | 619 | 323 | 207 | 154 | 117 | 46 |
| Långfristiga skulder | 12 | 2 | 76 | 92 | 45 | 48 | 45 | 59 |
| Kortfristiga skulder | 572 | 487 | 587 | 517 | 275 | 240 | 308 | 154 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 613 | 1 985 | 1 904 | 1 403 | 846 | 827 | 760 | 389 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 2 475 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Niklas Strömbergs Golv AB över mittlinjen sett till omsättning, med 4,4 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 14,9 procent, och soliditeten var god — 46,6 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 46 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Ljusdal.
Bolaget ska bedriva golventreprenader, måleriarbeten, byggverksamhet och uthyrning av maskiner samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Niklas Strömberg (f. 1987) Styrelseledamot
- Camilla Skog (f. 1987) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-08-04 |
|---|---|
| Bransch | Golv- och väggbeläggningsarbeten (SNI 43330) |
| Adress | Kolsvedja 4, 827 93, Ljusdal Besök: Kolsvedja 4, Ljusdal |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |