Aktiebolag Stockholm
NIKA Inglasning AB
314 sökningar
Omsättning 2025
45 mkr
+19,6 %Rörelsemarginal
2,1 %
−2,7 p.e.Soliditet
22,8 %
−4,4 p.e.Anställda
12
−7,7 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 44 980 | 37 597 | 27 158 | 20 975 | 20 186 |
| Rörelseresultat | 946 | 1 794 | −769 | −793 | 132 |
| Årets resultat | 843 | 1 796 | −768 | −793 | 132 |
| Eget kapital | 2 834 | 1 991 | 194 | 962 | 1 555 |
| Balansomslutning | 12 416 | 7 319 | 8 844 | 5 067 | 4 691 |
| Anställda | 12 | 13 | 14 | 16 | 15 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 44 980 | 37 597 | 27 158 | 20 975 | 20 186 |
| Personalkostnader | 9 600 | 9 689 | 9 686 | 8 601 | 9 303 |
| Av- och nedskrivningar | 9 | 60 | 92 | 93 | 93 |
| Övriga externa kostnader | 6 095 | 3 792 | 3 368 | 3 149 | 2 858 |
| Övriga rörelseposter, netto | −28 330 | −22 262 | −14 781 | −9 925 | −7 800 |
| Rörelseresultat | 946 | 1 794 | −769 | −793 | 132 |
| Ränteintäkter | 1 | 2 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 32 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 915 | 1 796 | −768 | −793 | 132 |
| Skatt | 72 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 843 | 1 796 | −768 | −793 | 132 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 330 | 149 | 204 | 297 | 389 |
| Varulager | 2 111 | 945 | 746 | 808 | 810 |
| Kortfristiga fordringar | 4 900 | 3 854 | 6 608 | 2 188 | 2 213 |
| Kassa och bank | 5 075 | 2 371 | 1 286 | 1 774 | 1 279 |
| Omsättningstillgångar | 12 086 | 7 170 | 8 640 | 4 770 | 4 302 |
| Summa tillgångar | 12 416 | 7 319 | 8 844 | 5 067 | 4 691 |
| Aktiekapital | 125 | 125 | 125 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 691 | −105 | 662 | 1 455 | 1 323 |
| Eget kapital | 2 834 | 1 991 | 194 | 962 | 1 555 |
| Justerat eget kapital | 2 834 | 1 991 | 194 | 962 | 1 555 |
| Kortfristiga skulder | 9 582 | 5 328 | 8 650 | 4 105 | 3 136 |
| Summa eget kapital och skulder | 12 416 | 7 319 | 8 844 | 5 067 | 4 691 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 0 | 9 581 |
Verksamhet
NIKA Inglasning AB omsatte 45 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, vilket placerar bolaget i den övre fjärdedelen av branschens 553 bolag med bokslut. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 2,1 procent, och soliditeten var måttlig — 22,8 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 20 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 12 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva försäljning, förmedling och montage av härdat och laminerat glas i Sverige och utomlands.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Sakari Mäntykangas (f. 1970) Verkställande direktör
Styrelse
- Mikko Katramo (f. 1980) Ordförande, Styrelseledamot
- Sakari Mäntykangas (f. 1970) Styrelseledamot
- Samuli Järvensivu (f. 1977) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Johan Isbrand (f. 1964) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-11-08 |
|---|---|
| Bransch | Glasmästeriarbeten (SNI 43342) |
| Adress | Karlsbodavägen 39, 168 67, Bromma Besök: Karlsbodavägen 39, Bromma |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |