Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Niclas Österberg Måleri AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Niclas Österberg Måleri AB minskade omsättningen med 20 procent senaste året. Medianen bland branschens 762 jämförbara bolag är 4 procent.
Rörelsemarginalen är −5,6 procent, mot branschmedianens 5,0 procent.
Soliditeten ligger på 65,6 procent — branschens median är 47,1 procent.
Bolaget har 26 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Måleriarbeten
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −19,9 % | 691 | 762 | 9 % |
| Rörelsemarginal | −5,6 % | 722 | 762 | 5 % |
| Avkastning på eget kapital | −2,1 % | 664 | 762 | 13 % |
| Soliditet | 65,6 % | 146 | 761 | 81 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 046 tkr | 550 | 762 | 28 % |
| Rörelseresultat per anställd | −59 tkr | 718 | 762 | 6 % |
| Nettoomsättning | 27 190 tkr | 133 | 762 | 83 % |
| Rörelseresultat | −1 533 tkr | 738 | 762 | 3 % |
| Antal anställda | 26 | 107 | 762 | 86 % |
Gävleborgs län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −19,9 % | 1 932 | 2 120 | 9 % |
| Rörelsemarginal | −5,6 % | 1 979 | 2 120 | 7 % |
| Avkastning på eget kapital | −2,1 % | 1 859 | 2 120 | 12 % |
| Soliditet | 65,6 % | 424 | 2 117 | 80 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 046 tkr | 1 807 | 2 120 | 15 % |
| Rörelseresultat per anställd | −59 tkr | 1 931 | 2 120 | 9 % |
| Nettoomsättning | 27 190 tkr | 611 | 2 120 | 71 % |
| Rörelseresultat | −1 533 tkr | 2 020 | 2 120 | 5 % |
| Antal anställda | 26 | 278 | 2 120 | 87 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −19,9 % | 79 418 | 87 570 | 9 % |
| Rörelsemarginal | −5,6 % | 79 557 | 87 488 | 9 % |
| Avkastning på eget kapital | −2,1 % | 75 334 | 87 590 | 14 % |
| Soliditet | 65,6 % | 19 769 | 87 388 | 77 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 046 tkr | 75 582 | 87 591 | 14 % |
| Rörelseresultat per anställd | −59 tkr | 77 245 | 87 591 | 12 % |
| Nettoomsättning | 27 190 tkr | 30 740 | 87 591 | 65 % |
| Rörelseresultat | −1 533 tkr | 81 287 | 87 591 | 7 % |
| Antal anställda | 26 | 13 923 | 87 591 | 84 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .