Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Niclas Bulk AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Niclas Bulk AB minskade omsättningen med 2 procent senaste året. Medianen bland branschens 252 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 9,7 procent, mot branschmedianens 2,8 procent.
Soliditeten ligger på 68,0 procent — branschens median är 38,2 procent.
Bolaget har 5 anställda; medianbolaget i branschen har 9.
Branschen: Annan stödverksamhet avseende transport
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 94 | 213 | 56 % | |
| Värdeförändring | +22,0 % | 90 | 213 | 58 % |
| Tillväxt i omsättning | −2,2 % | 151 | 251 | 40 % |
| Rörelsemarginal | 9,7 % | 49 | 252 | 81 % |
| Avkastning på eget kapital | 8,6 % | 144 | 252 | 43 % |
| Soliditet | 68,0 % | 30 | 250 | 88 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 765 tkr | 192 | 252 | 24 % |
| Rörelseresultat per anställd | 172 tkr | 108 | 252 | 57 % |
| Nettoomsättning | 8 823 tkr | 213 | 252 | 15 % |
| Rörelseresultat | 860 tkr | 139 | 252 | 45 % |
| Antal anställda | 5 | 185 | 252 | 27 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 3 935 | 13 483 | 71 % | |
| Värdeförändring | +22,0 % | 4 729 | 13 293 | 64 % |
| Tillväxt i omsättning | −2,2 % | 9 808 | 15 012 | 35 % |
| Rörelsemarginal | 9,7 % | 4 566 | 14 998 | 70 % |
| Avkastning på eget kapital | 8,6 % | 8 977 | 15 017 | 40 % |
| Soliditet | 68,0 % | 3 020 | 14 973 | 80 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 765 tkr | 8 368 | 15 017 | 44 % |
| Rörelseresultat per anställd | 172 tkr | 5 726 | 15 017 | 62 % |
| Nettoomsättning | 8 823 tkr | 10 849 | 15 017 | 28 % |
| Rörelseresultat | 860 tkr | 7 489 | 15 017 | 50 % |
| Antal anställda | 5 | 9 916 | 15 017 | 34 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 21 806 | 78 296 | 72 % | |
| Värdeförändring | +22,0 % | 28 172 | 77 179 | 63 % |
| Tillväxt i omsättning | −2,2 % | 57 412 | 87 570 | 34 % |
| Rörelsemarginal | 9,7 % | 26 881 | 87 488 | 69 % |
| Avkastning på eget kapital | 8,6 % | 52 276 | 87 590 | 40 % |
| Soliditet | 68,0 % | 17 222 | 87 388 | 80 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 765 tkr | 47 978 | 87 591 | 45 % |
| Rörelseresultat per anställd | 172 tkr | 32 775 | 87 591 | 63 % |
| Nettoomsättning | 8 823 tkr | 62 631 | 87 591 | 28 % |
| Rörelseresultat | 860 tkr | 43 289 | 87 591 | 51 % |
| Antal anställda | 5 | 57 949 | 87 591 | 34 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .