Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Nice Valley AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Nice Valley AB ökade omsättningen med 25 procent senaste året. Medianen bland branschens 5 659 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 4,8 procent, mot branschmedianens 5,6 procent.
Soliditeten ligger på 36,9 procent — branschens median är 49,0 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Restaurangverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 2 139 | 5 020 | 57 % | |
| Värdeförändring | +60,0 % | 1 214 | 4 910 | 75 % |
| Tillväxt i omsättning | +25,0 % | 408 | 5 659 | 93 % |
| Rörelsemarginal | 4,8 % | 3 080 | 5 656 | 46 % |
| Avkastning på eget kapital | 29,8 % | 2 233 | 5 659 | 61 % |
| Soliditet | 36,9 % | 3 687 | 5 646 | 35 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 997 tkr | 467 | 5 659 | 92 % |
| Rörelseresultat per anställd | 95 tkr | 2 376 | 5 659 | 58 % |
| Nettoomsättning | 7 987 tkr | 3 038 | 5 659 | 46 % |
| Rörelseresultat | 381 tkr | 3 102 | 5 659 | 45 % |
| Antal anställda | 4 | 4 253 | 5 659 | 25 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 15 788 | 21 790 | 28 % | |
| Värdeförändring | +60,0 % | 3 870 | 21 402 | 82 % |
| Tillväxt i omsättning | +25,0 % | 3 984 | 24 747 | 84 % |
| Rörelsemarginal | 4,8 % | 12 447 | 24 716 | 50 % |
| Avkastning på eget kapital | 29,8 % | 7 975 | 24 756 | 68 % |
| Soliditet | 36,9 % | 15 156 | 24 706 | 39 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 997 tkr | 11 633 | 24 757 | 53 % |
| Rörelseresultat per anställd | 95 tkr | 12 470 | 24 757 | 50 % |
| Nettoomsättning | 7 987 tkr | 19 091 | 24 757 | 23 % |
| Rörelseresultat | 381 tkr | 15 486 | 24 757 | 37 % |
| Antal anställda | 4 | 19 420 | 24 757 | 22 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 56 758 | 78 296 | 28 % | |
| Värdeförändring | +60,0 % | 12 547 | 77 179 | 84 % |
| Tillväxt i omsättning | +25,0 % | 12 289 | 87 570 | 86 % |
| Rörelsemarginal | 4,8 % | 45 606 | 87 488 | 48 % |
| Avkastning på eget kapital | 29,8 % | 24 296 | 87 590 | 72 % |
| Soliditet | 36,9 % | 55 317 | 87 388 | 37 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 997 tkr | 40 887 | 87 591 | 53 % |
| Rörelseresultat per anställd | 95 tkr | 45 520 | 87 591 | 48 % |
| Nettoomsättning | 7 987 tkr | 65 797 | 87 591 | 25 % |
| Rörelseresultat | 381 tkr | 55 891 | 87 591 | 36 % |
| Antal anställda | 4 | 66 440 | 87 591 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .