Aktiebolag Stockholm
Niccon AB
9 sökningar
1,7 mkr
+6,3 %22,7 %
−2,9 p.e.83,1 %
+9,3 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 705 | 1 604 | 2 032 |
| Rörelseresultat | 387 | 411 | 1 059 |
| Årets resultat | 226 | 244 | 630 |
| Eget kapital | 1 000 | 974 | 730 |
| Balansomslutning | 1 647 | 1 717 | 1 307 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 705 | 1 604 | 2 032 |
| Personalkostnader | 1 142 | 1 019 | 864 |
| Övriga externa kostnader | 176 | 174 | 110 |
| Rörelseresultat | 387 | 411 | 1 059 |
| Ränteintäkter | 2 | 3 | 0 |
| Räntekostnader | 5 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 383 | 414 | 1 059 |
| Bokslutsdispositioner | −95 | −105 | −265 |
| Skatt | 62 | 65 | 164 |
| Årets resultat | 226 | 244 | 630 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 100 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 281 | 379 | 241 |
| Kassa och bank | 1 266 | 1 338 | 1 066 |
| Omsättningstillgångar | 1 547 | 1 717 | 1 307 |
| Summa tillgångar | 1 647 | 1 717 | 1 307 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 674 | 630 | 0 |
| Eget kapital | 1 000 | 974 | 730 |
| Justerat eget kapital | 1 369 | 1 268 | 940 |
| Obeskattade reserver | 465 | 370 | 265 |
| Kortfristiga skulder | 182 | 373 | 312 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 647 | 1 717 | 1 307 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Niccon AB 1,7 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 200 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 22,7 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 83,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 6 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Stockholm.
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT-utveckling, företagsutveckling samt produktutveckling inom industriella och energieffektiviserande applikationer. Företaget ska även bedriva viss Värdepappershantering.
Styrelse & ledning
- Daniel Paul Nicander (f. 1978) Styrelseledamot
- Therese Nicander (f. 1983) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2022-10-13 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Tegelbergsv 28, 168 66, Bromma Besök: Tegelbergsvägen 28, Bromma |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |