Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Nibble Däck & Bilservice AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Nibble Däck & Bilservice AB ökade omsättningen med 13 procent senaste året. Medianen bland branschens 1 366 jämförbara bolag är 4 procent.
Rörelsemarginalen är 7,8 procent, mot branschmedianens 5,8 procent.
Soliditeten ligger på 24,8 procent — branschens median är 48,9 procent.
Bolaget har 3 anställda; medianbolaget i branschen har 5.
Branschen: Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 512 | 1 233 | 58 % | |
| Värdeförändring | +83,0 % | 196 | 1 219 | 84 % |
| Tillväxt i omsättning | +12,8 % | 304 | 1 366 | 78 % |
| Rörelsemarginal | 7,8 % | 532 | 1 366 | 61 % |
| Avkastning på eget kapital | 29,8 % | 463 | 1 366 | 66 % |
| Soliditet | 24,8 % | 1 143 | 1 366 | 16 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 977 tkr | 138 | 1 366 | 90 % |
| Rörelseresultat per anställd | 234 tkr | 302 | 1 366 | 78 % |
| Nettoomsättning | 8 930 tkr | 734 | 1 366 | 46 % |
| Rörelseresultat | 701 tkr | 597 | 1 366 | 56 % |
| Antal anställda | 3 | 1 110 | 1 366 | 19 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 13 940 | 21 790 | 36 % | |
| Värdeförändring | +83,0 % | 2 814 | 21 402 | 87 % |
| Tillväxt i omsättning | +12,8 % | 7 165 | 24 747 | 71 % |
| Rörelsemarginal | 7,8 % | 9 146 | 24 716 | 63 % |
| Avkastning på eget kapital | 29,8 % | 7 969 | 24 756 | 68 % |
| Soliditet | 24,8 % | 18 964 | 24 706 | 23 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 977 tkr | 7 033 | 24 757 | 72 % |
| Rörelseresultat per anställd | 234 tkr | 7 405 | 24 757 | 70 % |
| Nettoomsättning | 8 930 tkr | 18 148 | 24 757 | 27 % |
| Rörelseresultat | 701 tkr | 13 280 | 24 757 | 46 % |
| Antal anställda | 3 | 22 028 | 24 757 | 11 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 49 667 | 78 296 | 37 % | |
| Värdeförändring | +83,0 % | 8 729 | 77 179 | 89 % |
| Tillväxt i omsättning | +12,8 % | 23 534 | 87 570 | 73 % |
| Rörelsemarginal | 7,8 % | 33 002 | 87 488 | 62 % |
| Avkastning på eget kapital | 29,8 % | 24 278 | 87 590 | 72 % |
| Soliditet | 24,8 % | 69 401 | 87 388 | 21 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 977 tkr | 23 529 | 87 591 | 73 % |
| Rörelseresultat per anställd | 234 tkr | 25 506 | 87 591 | 71 % |
| Nettoomsättning | 8 930 tkr | 62 273 | 87 591 | 29 % |
| Rörelseresultat | 701 tkr | 46 918 | 87 591 | 46 % |
| Antal anställda | 3 | 76 673 | 87 591 | 12 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .