Aktiebolag Stockholm 301 sökningar
Niam AB
Förvaltning av investeringsfonder
571,7 mkr
+21,2 %8,6 %
−17,0 p.e.27,4 %
−2,4 p.e.27
−38,6 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 571 653 | 471 647 | 413 123 | 341 221 | 301 780 | 342 715 | 307 770 | 301 174 |
| Rörelseresultat | 49 032 | 120 834 | 73 008 | 48 432 | 58 881 | 76 314 | 82 315 | 88 538 |
| Årets resultat | 89 277 | 125 552 | 119 653 | 42 126 | 11 647 | 2 205 | −25 730 | 55 335 |
| Eget kapital | 152 442 | 183 163 | 177 612 | 98 959 | 66 333 | 52 036 | 49 831 | 97 111 |
| Balansomslutning | 555 495 | 612 777 | 653 537 | 379 429 | 301 446 | 334 675 | 369 540 | 270 979 |
| Anställda | 27 | 44 | 40 | 40 | 42 | 38 | 32 | 29 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 571 653 | 471 647 | 413 123 | 341 221 | 301 780 | 342 715 | 307 770 | 301 174 |
| Personalkostnader | 19 730 | 137 953 | 135 504 | 114 209 | 129 076 | 150 078 | 118 294 | 107 792 |
| Av- och nedskrivningar | 2 016 | 2 455 | 2 428 | 938 | 916 | 809 | 746 | 4 |
| Övriga externa kostnader | 501 997 | 211 908 | 195 746 | 179 254 | 125 893 | 115 937 | 93 962 | 97 808 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | −6 437 | — | 12 986 | — | −12 453 | −7 032 |
| Rörelseresultat | 49 032 | 120 834 | 73 008 | 48 432 | 58 881 | 76 314 | 82 315 | 88 538 |
| Ränteintäkter | 5 938 | 6 508 | 336 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 9 731 | 6 995 | 6 | 222 | 82 | 19 | 42 | 104 |
| Resultat efter finansiella poster | 130 582 | 247 751 | 197 194 | 57 033 | 76 291 | 76 729 | 84 735 | 95 624 |
| Bokslutsdispositioner | −2 000 | 0 | 0 | 0 | 0 | −1 438 | 0 | 2 648 |
| Koncernbidrag | −37 780 | −120 809 | −75 662 | −3 886 | −65 616 | −71 942 | −117 895 | −27 661 |
| Skatt | 1 525 | 1 390 | 1 879 | 11 021 | −972 | 1 144 | −7 430 | 15 276 |
| Årets resultat | 89 277 | 125 552 | 119 653 | 42 126 | 11 647 | 2 205 | −25 730 | 55 335 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 259 754 | 238 807 | 220 645 | 202 392 | 61 595 | 55 202 | 48 735 | 32 682 |
| Kortfristiga fordringar | 295 466 | 373 486 | 431 556 | 176 382 | 239 687 | 279 473 | 320 805 | 238 297 |
| Kassa och bank | 275 | 484 | 1 336 | 655 | 164 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 295 741 | 373 970 | 432 892 | 177 037 | 239 851 | 279 473 | 320 805 | 238 297 |
| Summa tillgångar | 555 495 | 612 777 | 653 537 | 379 429 | 301 446 | 334 675 | 369 540 | 270 979 |
| Aktiekapital | 101 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 59 960 | 52 618 | 50 784 | 56 713 | 51 916 | 49 711 | 44 991 | 41 656 |
| Eget kapital | 152 442 | 183 163 | 177 612 | 98 959 | 66 333 | 52 036 | 49 831 | 97 111 |
| Justerat eget kapital | 155 172 | 184 305 | 178 754 | 100 101 | 67 475 | 53 178 | 49 831 | 97 111 |
| Obeskattade reserver | 3 438 | 1 438 | 1 438 | 1 438 | 1 438 | 1 438 | 0 | 0 |
| Avsättningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 51 766 | 48 889 | 46 421 | 0 |
| Långfristiga skulder | 85 894 | 110 218 | 122 786 | 133 503 | 16 797 | 18 961 | 15 676 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 313 721 | 317 958 | 351 701 | 145 529 | 165 112 | 213 351 | 257 612 | 173 868 |
| Summa eget kapital och skulder | 555 495 | 612 777 | 653 537 | 379 429 | 301 446 | 334 675 | 369 540 | 270 979 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 | 47 550 | 47 550 | 44 900 | 44 900 | 14 450 |
Verksamhet
Mätt mot de 174 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Niam AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 571,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 8,6 procent, och soliditeten var god — 27,4 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 21 procent. Bolaget sysselsatte 27 personer och har sitt säte i Stockholm.
Bolaget skall förvalta alternativa investeringsfonder enligt 3 kap. 1§ lag (2013:561) om alternativa investeringsfonder samt inom ramen för tillåten verksamhet bedriva fastighets- och byggkonsultativ verksamhet samt äga och förvalta fast och lös egendom och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Mathias Pedersen (f. 1971) Verkställande direktör
- Axel Karlsson (f. 1977) Ordförande, Styrelseledamot
- Mathias Pedersen (f. 1971) Styrelseledamot
- Johan Wigh (f. 1975) Styrelseledamot
- Håkan Johansson (f. 1969) Styrelseledamot
- Erik Larsson (f. 1986) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Niam Group AB (556713-9067) |
|---|---|
| Koncernmoder | Pejoni AB (556716-2705) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1988-12-02 |
|---|---|
| Adress | Box 7693, 103 95, Stockholm Besök: Box 7693, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Ej registrerad |
| Telefon | 08-7913230 |