Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar NH-Profil AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
NH-Profil AB minskade omsättningen med 23 procent senaste året. Medianen bland branschens 1 413 jämförbara bolag är 6 procent.
Rörelsemarginalen är 8,7 procent, mot branschmedianens 4,0 procent.
Soliditeten ligger på 69,7 procent — branschens median är 40,5 procent.
Bolaget har 3 anställda; medianbolaget i branschen har 6.
Branschen: Byggnadssnickeriarbeten
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 044 | 1 282 | 19 % | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −23,2 % | 1 224 | 1 413 | 13 % |
| Rörelsemarginal | 8,7 % | 325 | 1 413 | 77 % |
| Avkastning på eget kapital | 23,8 % | 617 | 1 413 | 56 % |
| Soliditet | 69,7 % | 133 | 1 412 | 91 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 590 tkr | 838 | 1 413 | 41 % |
| Rörelseresultat per anställd | 139 tkr | 427 | 1 413 | 70 % |
| Nettoomsättning | 4 769 tkr | 1 272 | 1 413 | 10 % |
| Rörelseresultat | 416 tkr | 733 | 1 413 | 48 % |
| Antal anställda | 3 | 1 198 | 1 413 | 15 % |
Jönköpings län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 2 826 | 3 150 | 10 % | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −23,2 % | 3 164 | 3 413 | 7 % |
| Rörelsemarginal | 8,7 % | 1 166 | 3 414 | 66 % |
| Avkastning på eget kapital | 23,8 % | 956 | 3 415 | 72 % |
| Soliditet | 69,7 % | 624 | 3 403 | 82 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 590 tkr | 2 326 | 3 415 | 32 % |
| Rörelseresultat per anställd | 139 tkr | 1 545 | 3 415 | 55 % |
| Nettoomsättning | 4 769 tkr | 3 179 | 3 415 | 7 % |
| Rörelseresultat | 416 tkr | 2 198 | 3 415 | 36 % |
| Antal anställda | 3 | 2 990 | 3 415 | 12 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 67 749 | 78 068 | 13 % | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −23,2 % | 81 071 | 87 561 | 7 % |
| Rörelsemarginal | 8,7 % | 30 062 | 87 479 | 66 % |
| Avkastning på eget kapital | 23,8 % | 30 294 | 87 581 | 65 % |
| Soliditet | 69,7 % | 15 496 | 87 385 | 82 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 590 tkr | 54 073 | 87 582 | 38 % |
| Rörelseresultat per anställd | 139 tkr | 37 658 | 87 582 | 57 % |
| Nettoomsättning | 4 769 tkr | 80 313 | 87 582 | 8 % |
| Rörelseresultat | 416 tkr | 54 709 | 87 582 | 38 % |
| Antal anställda | 3 | 76 675 | 87 582 | 12 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .