starkabolag.se

Aktiebolag Västerås

NG of Scandinavia Aktiebolag

82 sökningar

Omsättning 2026

2,3 mkr

+13,3 %
Rörelsemarginal

8,2 %

+7,7 p.e.
Soliditet

28,8 %

+3,5 p.e.
Anställda

2

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2026-022025-022024-022023-022022-02
Omsättning2 2962 0272 7602 202896
Rörelseresultat18810725453271
Årets resultat11040415352213
Eget kapital310300475410308
Balansomslutning1 3521 499957643544
Anställda22221
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2026-022025-022024-022023-022022-02
Nettoomsättning2 2962 0272 7602 202896
Personalkostnader1 2791 5621 7301 547204
Av- och nedskrivningar19510626612
Övriga externa kostnader601309463298410
Övriga rörelseposter, netto−33−40184102—
Rörelseresultat18810725453271
Ränteintäkter121——
Räntekostnader4737230
Resultat efter finansiella poster143−26723451271
Bokslutsdispositioner090−19000
Skatt33251189958
Årets resultat11040415352213

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2026-022025-022024-022023-022022-02
Anläggningstillgångar67486998612
Kortfristiga fordringar677610730476466
Kassa och bank12012916166
Omsättningstillgångar678630859637532
Summa tillgångar1 3521 499957643544
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat15021010845
Eget kapital310300475410308
Justerat eget kapital389379626410308
Obeskattade reserver10010019000
Långfristiga skulder715793000
Kortfristiga skulder227306292233236
Summa eget kapital och skulder1 3521 499957643544

Verksamhet

Räkenskapsåret 2026 omsatte NG of Scandinavia Aktiebolag 2,3 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 749 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 8,2 procent — en god nivå — medan soliditeten på 28,8 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 13 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Västerås.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva byggverksamhet, samt konsultverksamhet i anslutning härtill, äga samt förvalta värdepapper, äga samt förvalta fast egendom, import- samt exportverksamhet av byggvaror, kläder, lädervaror och möbler och därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Exekutiva befattningar
Styrelse
Företagsvärdering

Vad är NG of Scandinavia Aktiebolag värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av NG of Scandinavia Aktiebolag, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller NG of Scandinavia Aktiebolag (556844-8814)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2011-03-07
Bransch Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121)
Adress
Mobergsgatan 8, 722 20, Västerås
Besök: Mobergsgatan 8, Västerås
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad
Telefon073-3116900