Aktiebolag Osby
Newmans Holding AB
36 sökningar
Omsättning 2024
825 tkr
−57,1 %Rörelsemarginal
1,6 %
−1,7 p.e.Soliditet
6,8 %
+0,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 825 | 1 925 | 1 343 | 2 011 | 1 342 | 1 226 | 1 093 |
| Rörelseresultat | 13 | 63 | 46 | 47 | 62 | 35 | 50 |
| Årets resultat | 11 | 50 | 61 | 287 | 48 | 227 | 179 |
| Eget kapital | 114 | 103 | 118 | 337 | 304 | 456 | 229 |
| Balansomslutning | 1 687 | 1 563 | 1 836 | 814 | 1 101 | 697 | 608 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 825 | 1 925 | 1 343 | 2 011 | 1 342 | 1 226 | 1 093 |
| Övriga externa kostnader | 752 | 523 | 471 | 320 | 11 | 24 | 0 |
| Övriga rörelseposter, netto | −60 | −1 339 | −826 | −1 644 | −1 269 | −1 167 | −1 043 |
| Rörelseresultat | 13 | 63 | 46 | 47 | 62 | 35 | 50 |
| Ränteintäkter | 0 | 0 | 31 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 13 | 63 | 77 | 296 | 61 | 235 | 190 |
| Skatt | 3 | 13 | 16 | 10 | 13 | 7 | 11 |
| Årets resultat | 11 | 50 | 61 | 287 | 48 | 227 | 179 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 490 | 490 | 490 | 490 | 490 | 465 | 350 |
| Kortfristiga fordringar | 1 007 | 855 | 1 191 | 202 | 10 | 132 | 143 |
| Kassa och bank | 190 | 218 | 155 | 122 | 602 | 100 | 115 |
| Omsättningstillgångar | 1 197 | 1 073 | 1 346 | 324 | 611 | 232 | 258 |
| Summa tillgångar | 1 687 | 1 563 | 1 836 | 814 | 1 101 | 697 | 608 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 53 | 3 | 7 | 0 | 206 | 179 | 0 |
| Eget kapital | 114 | 103 | 118 | 337 | 304 | 456 | 229 |
| Justerat eget kapital | 114 | 103 | 118 | 337 | 304 | 456 | 229 |
| Kortfristiga skulder | 1 573 | 1 460 | 1 718 | 477 | 797 | 241 | 379 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 687 | 1 563 | 1 836 | 814 | 1 101 | 697 | 608 |
| Ansvarsförbindelser | 28 697 | 14 315 | 13 707 | 9 796 | 9 025 | 8 269 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 530 granskade bolag ligger Newmans Holding AB strax under mitten räknat på omsättning, med 825 tusen kronor för räkenskapsåret 2024. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 1,6 procent, och soliditeten var låg — 6,8 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 57 procent. Bolaget hör hemma i Osby.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet är att äga och förvalta värdepapper och fast egendom samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Martin Persson (f. 1981) Styrelseledamot
- Emil Nilsson (f. 1997) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Hans Persson (f. 1951) Extern firmatecknare
- Tony Svensson (f. 1978) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-11-30 |
|---|---|
| Bransch | Partihandel med VVS-varor (SNI 46842) |
| Adress | Södra Portgatan 44, 283 50, Osby Besök: Södra Portgatan 44, Osby |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |